Goście z Frankonii na Żuławach

Członkowie oficjalnej delegacji Rady Okręgu Środkowej Frankonii na czele z przewodniczącym Richardem Bartschem byli oczarowani Żuławami. Goście uczestniczyli, tak jak to zostało nazwane w tytule programu pobytu – w jednodniowym bardzo obfitym smakowaniu Żuław delty Wisły. Galeria>>  

Członkowie oficjalnej delegacji Rady Okręgu Środkowej Frankonii na czele z przewodniczącym Richardem Bartschem byli oczarowani Żuławami. Goście uczestniczyli, tak jak to zostało nazwane w tytule programu pobytu – w jednodniowym bardzo obfitym smakowaniu Żuław delty Wisły.
Pomału, odwiedzanie Żuław przez coraz liczniejsze delegacje i grupy i korzystanie z programu oferowanego przez nowodworskie organizacje pozarządowe staje się bardzo modne. Tym razem z oferty skorzystał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Dzięki  zgraniu wielu osób i instytucji w ciągu zaledwie kilku godzin piętnastoosobowa grupa radnych i urzędników z zaprzyjaźnionego z województwem pomorskim okręgu położonego w kraju związkowym Bawarii mogła odwiedzić kilka najbardziej interesujących miejsc na Żuławach. Udało się też wciągnąć do współpracy samorządowców. Zwiedzanie Żuławskiego Parku Historycznego zostało poprzedzone powitaniem Jacka Michalskiego – Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Na dworcu kolei wąskotorowej wspólnie z Jarosławem Lipińskim – prezesem Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych czekała na delegację Barbara Ogrodowska – Wicestarosta Nowodworski. Przystań na Pętli Żuławskiej w Błotniku pokazywał Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie i Marian Cichon – Wicestarosta Gdański.
Szacowne towarzystwo z Frankonii, znane z wielkiej gościnności w swoim kraju, odwiedziło również rewitalizowane w Orłowie i Żelichowie-Cyganku dwa cenne domy podcieniowe i obejrzało dokonania renowacji cerkwi greckokatolickiej w Żelichowie-Cyganku. Dużo pytań było skierowanych do Sławomira Szymańskiego – kierownika nowodworskiego Oddziału Terenowego Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego, który na stacji pomp w Chłodniewie objaśniał działanie systemu odwadniania największego w Polsce polderu. Rzadko doświadczanym przez Frankończyków przeżyciem był przejazd koleją wąskotorową oraz przepłynięcie po Szkarpawie houseboatami Żeglugi Wiślanej Łukasza Krajewskiego.
Gospodarzami wizyty były dwie organizacje pozarządowe: Lokalna Grupa Działania Żuławy i Mierzeja oraz Klub Nowodworski.
Cel, jakim było zainteresowanie niemieckich decydentów nieczęsto prezentowanym w ramach województwa pomorskiego regionem został na pewno osiągnięty. Galeria>>

dodano 01-10-2012
 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?