Wydawnictwa i pamiątki

Wydawnictwa i pamiątki

PUBLIKACJE KLUBU NOWODWORSKIEGO

Zapraszamy do naszego sklepiku z żuławskimi pamiątkami i wydawnictwami w Muzeum Żuławskim lub do zakupu przez SKLEPIK INTERNETOWY

Mój płaski kraj Żuławy – Andrzej Kasperek

Publikacja to zbiór artykułów, opowiadań literacko-historycznych autorstwa dra Andrzeja Kasperka. Wśród nich można odnaleźć takie tematy jak  jak Żuławskie ślady Czesława Miłosza, Mennonickie korzenie Anny German, Tłusty żuławiak, Osadnicy z Wołynia i nie tylko czy też Serowar żuławski. Książka Andrzeja Kasperka to idealna pozycja do rozpoczęcia odkrywania regionu Żuław Delty Wisły.

Format książki 17×24,5 cm, 338 stron, oprawa miękka, rok wydania 2022. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 60 zł.

 

 

Wspomnienia z Delty Wisły 1945- 1948 – Stefan Homan

Książka to wspomnienia wybitnego hydrotechnika II Rzeczy Pospolitej, który na Żuławy trafia na początku 1945 r. z zadaniem osuszenia regionu i przywrócenia go do życia. Udało mu się to osiągnąć w zaledwie trzy lata. Stefan Homan był jednocześnie uczestnikiem i obserwatorem wielu wydarzeń z pierwszych powojennych lat delty Wisły. Publikacja jest więc prawdziwym rarytasem dla osób, które chcą poznać trudne, powojenne lata na Żuławach. Prace nad wydaniem książki trwały kilkanaście lat. Zapoczątkował je nieżyjący już dr Kazimierz Cebulak, a obecne wydanie to efekt prac m.in. dr. Marcina Owsińskiego, Marka Opitza, Jacka Opitza, Łukasza Kępskiego i wielu innych osób.

Format książki 16×23,5 cm, 77 stron, oprawa miękka, rok wydania 2022. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepie internetowym w cenie 25 zł.

Kulinaria Żuławskie – Artur Wasielewski

„Kulinaria żuławskie” Artura Wasielewskiego to książka po raz pierwszy przedstawiająca kompleksowo tło historyczne kuchni żuławskiej i najważniejsze przepisy głównie przedwojennej kuchni, pozbierane z książek kucharskich, opowieści dawnych mieszkańców Żuław, lokalnej prasy i opracowań historycznych. Wszystko to okraszone licznymi materiałami archiwalnymi i pięknymi fotografiami autorstwa Marka Opitza.

Format książki 21,5×30 cm, 135 stron, oprawa twarda, rok wydania 2014. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepie internetowym w cenie 60 zł.

 

 

Delta Wisły – Krajobraz Dla Konesera

Niezwykły album z pracami wybitnych żuławskich fotografów krajobrazu: Marka Opitza i Piotra Sosnowskiego. Oprócz ponad setki współczesnych fotografii zawiera zdjęcia archiwalne z regionu oraz obszerny rozdział poświęcony historii delty Wisły. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Żuław.

Format książki 24,5×33 cm, 155 stron, oprawa twarda, rok wydania 2009. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepie internetowym w cenie 80 zł.

 

 

Kuchnia sąsiadów na Żuławach

Publikacja to kolejna powstała książka kulinarna na Żuławach. Udowadnia, że mieszkańcy regionu chcą mieć i mają kuchnię żuławską poskładaną z wielowiekowego oddziaływania różnych kultur: słowiańskiej, Prusów, krzyżackiej, polskiej, niderlandzkiej, pruskiej, niemieckiej, niemieckiej, a nawet epizodycznie francuskiej. Po 1945 roku doszło do niemal całkowitej wymiany mieszkańców na tych terenach i wydawałoby się, że dawna kuchnia zaniknęła. Jednak zachowały się rodzinne zeszyty z przepisami, książki kucharskie, rachunki, wspomnienia przedwojennych mieszkańców, polskich i ukraińskich osadników – to właśnie stamtąd współcześnie restauratorzy i producenci żywności czerpią bogactwo inspiracji. Nawiązując do historii i natury regiony, twórcy książki przedstawili dawny i współczesny obraz kuchni żuławskiej w sposób praktyczny i żywy, z którego można natychmiast skorzystać, przenosząc się w czasie za sprawą smaków. Wszystkie teksty w książce zostały przetłumaczone na język angielski i niemiecki, dzięki czemu publikacja może bez problemu promować dziedzictwo kulinarne regionu za granicą.

Książka powstała w ramach projektu “Kulinaria żuławskie – promocją regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Format książki 21,5×30,5 cm, 98 stron, oprawa twarda, rok wydania 2019.

 

Historia Klubu Sportowego LKS Żuławy – Janusz Domaszewski

Autor opisuje działalność poszczególnych sekcji Klubu w latach 1945-2015, w tym już dawno zapomnianych – sekcji motorowej i kolarskiej. Przytacza największe sukcesy Klubu, opisuje wyniki kilkuset zawodników, wspomina trenerów i działaczy. Książka zachowuje pamięć o nowodworskich sportowcach odnotowanych w europejskiej i światowej rywalizacji, opowiada historię nowodworskiego sportu od pierwszego boiska nad Tugą, które zniszczyła wysoka woda, po współczesne osiągnięcia na arenach świata.

Format książki 21,5×30,5 cm, 231 stron, oprawa twarda, rok wydania 2018. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 50 zł.

Żuławski Rocznik Historyczny 2016

Wydawnictwo poświęcone bogatej historii delty Wisły. Pierwszy numer Żuławskiego Rocznika Historycznego posiada 6 artykułów i komunikat, 1 recenzję oraz 2 sprawozdania. Autorzy artykółów są ściśle związani zawodowo czy naukowo z deltą Wisły.

Format wydawnictwa 17 x 24 cm, 158 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 20 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.

 

 

 

Wspomnienia Osadników Żuławskich

Książka powstała w ramach projektu “”Żuławy. Lubię to! współfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W wydawnictwie zgromadzono wywiady ze świadkami odbudowy Żuław po II wojnie światowej. W publikacji znajdują się zapisy rozmów z jednymi z pierwszych osadników, którzy po 1945 roku zamieszkali na terenie delty Wisły. W książce znajdziemy ponadto mnóstwo archiwalnych zdjęć ukazujących m.in. bohaterów wywiadów oraz powojenne Żuławy.

Format książki 21×21 cm, 144 stron, oprawa miękka, rok wydania 2015. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 20 zł.

 

Na polderach i w podcieniach – krajobraz i architektura Żuław

Książka powstała w ramach projektu Przywrócić szacunek zabytkom w delcie Wisły zawiera opracowanie dr Jerzego Domino „Domy na Żuławach”. Artykuł dr Dariusza Piaska  Żuławskie dziedzictwo – nowe otwarcie, relacja z przebiegu projektu – jak szkoliło się i działało Młodzieżowe Pogotowie Konserwatorskie, kronika Dni Otwartych Żuławskich Zabytków, prezentacja zdjęć z konkursu fotograficznego Żuławskie zabytki.

Format książki 21×21 cm, 100 stron, oprawa miękka. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 10 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie. 

Zobacz wersję w PDF >>

Niezbędnik powodziowy Żuławiaka

Publikacja powstała w ramach projektu „Związki wałowe wracają”. To kompendium wiedzy o ochronie przeciwpowodziowej na Żuławach. Jak się przygotować, jak postępować w trakcie i po powodzi. 

Format książki 15×21 cm, 74 stron, oprawa miękka, rok wydania 2010. Książka dostępna jest w formie elektronicznej.

Zobacz wersję w PDF >>

 

 

 

Tuga – królowa żuławskich rzek

Publikacja powstała w ramach projektu „Tuga – wspólna sprawa”. Książka jest turystyczno – przyrodniczym przewodnikiem po jednej z najpiękniejszych żuławskich rzek.

Format książki 21×21 cm, 104 stron, oprawa miękka, rok wydania 2009. Książka dostępna jest w formie elektronicznej.

Zobacz wersję w PDF >>

 

Rocznik Żuławski 2010

Wydawnictwo porusza tematy:
– Ochrony dziedzictwa kulturowego;
– Ochrony dziedzictwa naturalnego;
– Ochrony przeciwpowodziowej;
– Edukacji regionalnej;
– Prezentacje.

Format wydawnictwa 21×29,5 cm, 91 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim i sklepiku internetowym w cenie 20 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.

 

 

Rocznik Żuławski 2009

Wydawnictwo porusza tematy:
– Ochrony przed żywiołem wodnym w delcie Wisły;
– Ochrony dziedzictwa kulturowego Żuław;
– Ochrony dziedzictwa naturalnego Żuław;
– Współpraca i organizacje partnerskie.

Format wydawnictwa 20,5×29 cm, 84 stron, oprawa miękka. 

Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.

 

 

Rocznik Żuławski 2008

Wydawnictwo porusza tematy:
– Krótki poradnik pielęgnacji zieleni drzewiastej;
– Wokół rzek – Open Delta;
– Gotyk na Żuławach;
– Tunel Tuga;
– Przystanek na szlaku – szlak mennonitów;
– Muzeum Żuławskie;
– Rok Żuław.

Format wydawnictwa 20,5 x 29 cm, 135 stron, oprawa miękka. 

Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.