Wydawnictwa i pamiątki

Wydawnictwa i pamiątki

Zapraszamy do naszego sklepiku z żuławskimi pamiątkami i wydawnictwami w Muzeum Żuławskim. STRONA SKLEPIKU W BUDOWIE

Istnieje również możliwość wysyłki (list lub paczkomat – wg stawek InPostu) i zakupów przez sklep internetowy

Zamówienia można także składać w wiadomości prywatnej na naszym profilu na Facebooku lub telefonicznie 55 2475733 lub mailowo biuro@zph.org.pl

PUBLIKACJE KLUBU NOWODWORSKIEGO

Mój płaski kraj Żuławy – Andrzej Kasperek

Publikacja to zbiór artykułów, opowiadań literacko-historycznych autorstwa dra Andrzeja Kasperka. Wśród nich można odnaleźć takie tematy jak  jak Żuławskie ślady Czesława Miłosza, Mennonickie korzenie Anny German, Tłusty żuławiak, Osadnicy z Wołynia i nie tylko czy też Serowar żuławski. Książka Andrzeja Kasperka to idealna pozycja do rozpoczęcia odkrywania regionu Żuław Delty Wisły.

Format książki 17×24,5 cm, 338 stron, oprawa miękka, rok wydania 2022. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 60 zł.


Kuchnia sąsiadów na Żuławach

Publikacja to kolejna powstała książka kulinarna na Żuławach. Udowadnia, że mieszkańcy regionu chcą mieć i mają kuchnię żuławską poskładaną z wielowiekowego oddziaływania różnych kultur: słowiańskiej, Prusów, krzyżackiej, polskiej, niderlandzkiej, pruskiej, niemieckiej, niemieckiej, a nawet epizodycznie francuskiej. Po 1945 roku doszło do niemal całkowitej wymiany mieszkańców na tych terenach i wydawałoby się, że dawna kuchnia zaniknęła. Jednak zachowały się rodzinne zeszyty z przepisami, książki kucharskie, rachunki, wspomnienia przedwojennych mieszkańców, polskich i ukraińskich osadników – to właśnie stamtąd współcześnie restauratorzy i producenci żywności czerpią bogactwo inspiracji. Nawiązując do historii i natury regiony, twórcy książki przedstawili dawny i współczesny obraz kuchni żuławskiej w sposób praktyczny i żywy, z którego można natychmiast skorzystać, przenosząc się w czasie za sprawą smaków. Wszystkie teksty w książce zostały przetłumaczone na język angielski i niemiecki, dzięki czemu publikacja może bez problemu promować dziedzictwo kulinarne regionu za granicą.

Książka powstała w ramach projektu “Kulinaria żuławskie – promocją regionu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Format książki 21,5×30,5 cm, 98 stron, oprawa twarda, rok wydania 2019.

Historia Klubu Sportowego LKS Żuławy – Janusz Domaszewski

Autor opisuje działalność poszczególnych sekcji Klubu w latach 1945-2015, w tym już dawno zapomnianych – sekcji motorowej i kolarskiej. Przytacza największe sukcesy Klubu, opisuje wyniki kilkuset zawodników, wspomina trenerów i działaczy. Książka zachowuje pamięć o nowodworskich sportowcach odnotowanych w europejskiej i światowej rywalizacji, opowiada historię nowodworskiego sportu od pierwszego boiska nad Tugą, które zniszczyła wysoka woda, po współczesne osiągnięcia na arenach świata.

Format książki 21,5×30,5 cm, 231 stron, oprawa twarda, rok wydania 2018. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 50 zł.

Żuławski Rocznik Historyczny 2016

Wydawnictwo poświęcone bogatej historii delty Wisły. Pierwszy numer Żuławskiego Rocznika Historycznego posiada 6 artykułów i komunikat, 1 recenzję oraz 2 sprawozdania. Autorzy artykółów są ściśle związani zawodowo czy naukowo z deltą Wisły.

Format wydawnictwa 17 x 24 cm, 158 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 20 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.
„Wspomnienia osadników żuławskich”

Książka powstała w ramach projektu “”Żuławy. Lubię to! współfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W wydawnictwie zgromadzono wywiady ze świadkami odbudowy Żuław po II wojnie światowej. W publikacji znajdują się zapisy rozmów z jednymi z pierwszych osadników, którzy po 1945 roku zamieszkali na terenie delty Wisły. W książce znajdziemy ponadto mnóstwo archiwalnych zdjęć ukazujących m.in. bohaterów wywiadów oraz powojenne Żuławy. Format książki 21×21 cm, 144 stron, oprawa miękka, rok wydania 2015. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 20 zł.


Na polderach i w podcieniach – krajobraz i architektura Żuław

Książka powstała w ramach projektu Przywrócić szacunek zabytkom w delcie Wisły zawiera opracowanie dr Jerzego Domino „Domy na Żuławach”. Artykuł dr Dariusza Piaska  Żuławskie dziedzictwo – nowe otwarcie, relacja z przebiegu projektu – jak szkoliło się i działało Młodzieżowe Pogotowie Konserwatorskie, kronika Dni Otwartych Żuławskich Zabytków, prezentacja zdjęć z konkursu fotograficznego Żuławskie zabytki.

Format książki 21×21 cm, 100 stron, oprawa miękka. Książka dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 10 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie. 

Zobacz wersję w PDF >>

Niezbędnik powodziowy żuławiaka

Publikacja powstała w ramach projektu „Związki wałowe wracają”. To kompendium wiedzy o ochronie przeciwpowodziowej na Żuławach. Jak się przygotować, jak postępować w trakcie i po powodzi. 

Format książki 15×21 cm, 74 stron, oprawa miękka, rok wydania 2010. Książka dostępna jest w formie elektronicznej.

Zobacz wersję w PDF >>
Tuga – królowa żuławskich rzek

Publikacja powstała w ramach projektu „Tuga – wspólna sprawa”. Książka jest turystyczno – przyrodniczym przewodnikiem po jednej z najpiękniejszych żuławskich rzek.

Format książki 21×21 cm, 104 stron, oprawa miękka, rok wydania 2009. Książka dostępna jest w formie elektronicznej.

Zobacz wersję w PDF >>

Rocznik Żuławski 2010

Wydawnictwo porusza tematy:
– Ochrony dziedzictwa kulturowego;
– Ochrony dziedzictwa naturalnego;
– Ochrony przeciwpowodziowej;
– Edukacji regionalnej;
– Prezentacje.

Format wydawnictwa 21×29,5 cm, 91 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 20 zł. Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.Rocznik Żuławski 2009

Wydawnictwo porusza tematy:
– Ochrony przed żywiołem wodnym w delcie Wisły;
– Ochrony dziedzictwa kulturowego Żuław;
– Ochrony dziedzictwa naturalnego Żuław;
– Współpraca i organizacje partnerskie.

Format wydawnictwa 20,5×29 cm, 84 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 20 zł.

Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.Rocznik Żuławski 2008

Wydawnictwo porusza tematy:
– Krótki poradnik pielęgnacji zieleni drzewiastej;
– Wokół rzek – Open Delta;
– Gotyk na Żuławach;
– Tunel Tuga;
– Przystanek na szlaku – szlak mennonitów;
– Muzeum Żuławskie;
– Rok Żuław.

Format wydawnictwa 20,5 x 29 cm, 135 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo dostępna w Muzeum Żuławskim w cenie 20 zł.

Bibliotekom żuławskim przekazujemy książki bezpłatnie.