Żuławskie sady historyczne. Ocalić od zapomnienia – sadzimy drzewa owocowe

Szukamy miejsc do posadzenia historycznych odmian drzew owocowych. Charakterystyczne dla Żuław drzewa posadzimy w miejscach publicznych, tam gdzie zostanie zapewniona im właściwa pielęgnacja. Propozycje współpracy kierujemy do szkół, przedszkoli, świetlic miejskich i wiejskich, domów kultury, urzędów, organizacji społecznych. Oferujemy wsparcie i długofalową współpracę.  .

Od kilku miesięcy Klub Nowodworski i Żuławski Park Historyczny prowadzi na ternie Powiatu Nowodworskiego intensywne działania, służące ochronie historycznych drzew owocowych. Spotykamy się z mieszkańcami, inwentaryzujemy drzewa, odkrywamy ich nazwy. Naszym ekspertem jest Ryszard Rawski z Ogrodu Botaniczego w Powsinie Polskiej Akademii Nauk. Grupa pasjonatów zdobywa wiedzę w cyklu szkoleń nt. sadownictwa tradycyjnego. Aktualnie trwa konkurs kulinarny, do którego również zapraszamy wszystkich chętnych. Szczegóły konkursu: https://zph.org.pl/news416-Konkurs_kulinarny_-_Odkrywamy_smaki_%C5%BBulaw.

W naszej pomologicznej* przygodzie nie możemy być osamotnieni. Potrzebujemy wsparcia od Państwa. Aby chronić i popularyzować historyczne drzewa owocowe na Żuławach, musimy je rozmnażać, pobierając szczepki z rosnących jeszcze drzew i nasadzać od nowa. Potrzebujemy Państwa wsparcia przy nasadzeniach drzew. Tylko dzięki takiemu wsparciu, będziemy mogli skutecznie odtwarzać historyczne odmiany drzew owocowych.
Co oferujemy:
– możliwość bezpłatnego pozyskania i zasadzenia 2 sadzonek historycznych odmian drzew owocowych na terenie administrowanym przez Państwa instytucję;
– przeszkolenie z sadzenia i pielęgnacji drzew owocowych (przed sadzeniem);
– udział Państwa pracowników/uczniów/podopiecznych w ważnym dla Żuław procesie ochrony historycznych sadów owocowych;
– stworzenie dobra wspólnego, którym będą się opiekować pracownicy/uczniowie/podopieczni Państwa instytucji;
Oczekujemy:
– posadzenia 2 drzew na terenie administrowanym przez Państwa instytucję;
– deklaracji o pielęgnacji zasadzonych drzew zgodnie z wytycznymi otrzymanymi przez organizatora;
– współpracy przy kolejnych wydarzeniach, związanych ochroną historycznych odmian drzew owocowych na Żuławach.
Planujemy posadzenie 30 drzew przy 15 instytucjach publicznych na terenie Żuław. Materiał nasadzeniowy będzie pochodził ze szkółki drzew owocowych, specjalizującej się w rozmnażaniu historycznych drzew owocowych. Materiał nasadzeniowy posiada paszport WIIORiN. Szkółka jest kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Nasadzenie drzew planujemy na dzień 28 listopada (sobota) 2015 r. , po rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego Odkrywamy smaki Żuław!
Instytucje zainteresowane pozyskaniem drzew owocowych zapraszamy do kontaktu:
Marek Opitz, tel. 503 005 625, e-mail: biuro@klubnowodworski.pl.

Dominik Sudoł, tel. 692 342 510, e-mail: sudomik@gmail.com

www.klubnowodworski.pl

*Pomologia:  (z łac. Pumom – owoc) – dział sadownictwa; nauka o budowie, pochodzeniu i pokrewieństwie, funkcjonowaniu oraz właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?