Żuławiacy pod Grunwaldem – wykład Dariusza Piaska

Żuławiacy pod Grunwaldem? Przecież tu nie było rycerstwa, tylko sami, co prawda zamożni, ale zawsze chłopi i jedno nieduże miasteczko! Nasze wyobrażenia o armii krzyżackiej ukształtował chyba nieśmiertelny film Aleksandra Forda sprzed ponad pół wieku, w którym na polach grunwaldzkich roi się od rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami. A rzeczywistość była zupełnie inna. Na kolejnym spotkaniu poświeconym historii Żuław przekonamy się, że pod Grunwaldem mogli walczyć żuławscy chłopi, a chorągiew wójta wielkożuławskiego mogła zostać zdobyta przez Polaków, a potem wraz z innymi zawieszona pod sklepieniem katedry na Wawelu na znak zwycięstwa. O tym, jak wyglądała armia krzyżacka, ilu było w niej Żuławiaków, a także o zamkach i dworach krzyżackich na Żuławach, o ich lokalizacji, funkcjach, wyposażeniu i późniejszych losach dowiemy się już w najbliższą sobotę… Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego zaprasza na prezentację dr Dariusza Piaska, która odbędzie się w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego 2 marca 2013 r.  o godz. 17:00.  

""Żuławiacy pod Grunwaldem? Przecież tu nie było rycerstwa, tylko sami, co prawda zamożni, ale zawsze chłopi i jedno nieduże miasteczko! Nasze wyobrażenia o armii krzyżackiej ukształtował chyba nieśmiertelny film Aleksandra Forda sprzed ponad pół wieku, w którym na polach grunwaldzkich roi się od rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami. A rzeczywistość była zupełnie inna. Na kolejnym spotkaniu poświeconym historii Żuław przekonamy się, że pod Grunwaldem mogli walczyć żuławscy chłopi, a chorągiew wójta wielkożuławskiego mogła zostać zdobyta przez Polaków, a potem wraz z innymi zawieszona pod sklepieniem katedry na Wawelu na znak zwycięstwa. O tym, jak wyglądała armia krzyżacka, ilu było w niej Żuławiaków, a także o zamkach i dworach krzyżackich na Żuławach, o ich lokalizacji, funkcjach, wyposażeniu i późniejszych losach dowiemy się już w najbliższą sobotę…
Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego zaprasza na prezentację dr Dariusza Piaska, która odbędzie się w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego 2 marca 2013 r.  o godz. 17:00.
 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?