Z dziejów polskiej tolerancji – mennonici na Żuławach

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu Z dziejów polskiej tolerancji – mennonici na Żuławach. 11 listopada 2014 r. o godzinie 12:30 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego. Projekcję poprzedzi słowo wstępne dr Dariusza Piaska i realizatora filmu. Po upadku Zakonu Krzyżackiego przez blisko 300 lat Deltą Wisły władali Królowie Rzeczypospolitej. Potwierdzali przywileje nadane mieszkańcom przez poprzednich władców nie przeszkadzając bogacić się żuławskim gospodarzom. Polskie panowanie zaznaczyło się przyjęciem  wspólnoty religijnej menonitów, prześladowanej za swe przekonania w Niderlandach.  Kim byli tajemniczy i skromni wyznawcy mennonityzmu, jakie były ich żuławskie losy, jakie obowiązywały ich zasady religijne, czym zajmowali się na Żuławach i co dziś po nich pozostało… w ciągu 20 minut filmu możemy się tego dowiedzieć. Zapraszamy.

""Zapraszamy na premierowy pokaz filmu Z dziejów polskiej tolerancji – mennonici na Żuławach. 11 listopada 2014 r. o godzinie 12:30 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego. Projekcję poprzedzi słowo wstępne dr Dariusza Piaska i realizatora filmu.
Po upadku Zakonu Krzyżackiego przez blisko 300 lat Deltą Wisły władali Królowie Rzeczypospolitej. Potwierdzali przywileje nadane mieszkańcom przez poprzednich władców nie przeszkadzając bogacić się żuławskim gospodarzom. Polskie panowanie zaznaczyło się przyjęciem  wspólnoty religijnej menonitów, prześladowanej za swe przekonania w Niderlandach.  Kim byli tajemniczy i skromni wyznawcy mennonityzmu, jakie były ich żuławskie losy, jakie obowiązywały ich zasady religijne, czym zajmowali się na Żuławach i co dziś po nich pozostało… w ciągu 20 minut filmu możemy się tego dowiedzieć. Zapraszamy.
Film został wyprodukowany przez Klub Nowodworski, realizatorem jest Studio Delta.
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Miast Partnerskich w Nowym Dworze Gdańskim, Towarzystwo Przyjaźni Polsko Holenderskiej, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.

""
 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?