VIII Międzynarodowe Spotkanie Mennonitów na Żuławach

      Już 22 lipca Nowy Dwór Gdański stanie się znów światową stolicą Mennonitów.  Na zaproszenie Klubu Nowodworskiego oraz Stowarzyszenia Miast Partnerskich Nowego Dworu Gdańskiego przyjadą goście z całego świata – potomkowie wyznawców doktryny Menno Simonsa, którzy mieszkali w Delcie Wisły od XVI w.

Już 22 lipca Nowy Dwór Gdański stanie się znów światową stolicą Mennonitów.  Na zaproszenie Klubu Nowodworskiego oraz Stowarzyszenia Miast Partnerskich Nowego Dworu Gdańskiego przyjadą goście z całego świata – potomkowie wyznawców doktryny Menno Simonsa, którzy mieszkali w Delcie Wisły od XVI w. Przedstawiciele tego pacyfistycznego wyznania na trwałe zapisali się w krajobrazie kulturowym naszego regionu i uchodzą za jeden z jego ważnych symboli.Tegoroczne VIII Międzynarodowe Spotkanie Mennonitów odbędzie się 22 lipca 2017 roku w Nowym Dworze Gdańskim w Żuławskim Parku Historycznym przy ul Kopernika 17. W programie przewidujemy seminarium, poświęcone mennonickiemu dziedzictwu kulturowemu w Polsce. Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojciech Marchlewski z „Fundacji Terpa” oraz Łukasz Kępski z Klubu Nowodworskiego. Nie zabraknie również wystąpień przedstawicieli mennonitów z Holandii i Niemiec. Zapoznamy uczestników zjazdu z realizowanym projektem restaurowania cmentarzy mennonickich przez Gminę Nowy Dwór Gdański. W związku z tym zaplanowaliśmy wyjazd na cmentarze w Stogach Malborskich oraz Różewie. Wieczorem natomiast wspólnie z naszymi gośćmi spotkamy się na skromnym poczęstunku. Przewidujemy również promocję książki Mennonici na Żuławach. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, powstającą z inicjatywy Klubu Nowodworskiego przy współpracy Bethel Colleg (USA), Doopsgezinde Stichting Nederland – Polen (Holandia) oraz Mennonitischer Arbeitskreis Polen (Niemcy). Ta czterojęzyczna publikacja poruszać będzie wątki historii, ochrony i kultywowania mennonickiego dziedzictwa kulturowego na Żuławach. Jeżeli pragną Państwo wziąć udział w VIII Międzynarodowym Spotkaniu Mennonitów na Żuławach prosimy o przesłanie karty zgłoszeniowej listownie lub drogą elektroniczną na adres: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, ul. Kopernika 17, 82-100 Nowy Dwór Gdański, biuro@klubnowodworski.pl do dnia 15 lipca 2017 r.

Szczegółowy program >>

Formularz zgłoszeniowy >>

 

Informacji dotyczących VIII Międzynarodowego Spotkania Mennonitów na Żuławach udzielają Marek Opitz (tel. 503-005-625) oraz Łukasz Kępski (tel. 783-491-148). 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?