Co jadał Jan III Sobieski? – Żuławska Kafejka Historyczna zaprasza na kolejny wykład

Pasztety, ryby, a może sery, która z tych potraw dominowała na stole zwycięzcy spod Wiednia, Jana III Sobieskiego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć 25 czerwca w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Naszym gościem będzie prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który tajniki kuchni staropolskiej zna jak nikt inny. Od wielu lat kieruje pracami Centrum Dziedzictwa Kulinarnego działającego na Wydziale Nauk Historycznym UMK oraz współpracuje z najlepszymi polskimi kucharzami, w tym z Karolem Okrasą. Jest jednym z najbardziej znanych i szanowanych historyków zajmujących historią sztuki kulinarnej i wyżywienia w Europie.        

Pasztety, ryby, a może sery, która z tych potraw dominowała na stole zwycięzcy spod Wiednia, Jana III Sobieskiego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć 25 czerwca w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej. Naszym gościem będzie prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który tajniki kuchni staropolskiej zna jak nikt inny. Od wielu lat kieruje pracami Centrum Dziedzictwa Kulinarnego działającego na Wydziale Nauk Historycznym UMK oraz współpracuje z najlepszymi polskimi kucharzami, w tym z Karolem Okrasą. Jest jednym z najbardziej znanych i szanowanych historyków zajmujących historią sztuki kulinarnej i wyżywienia w Europie. Pracował m.in. na Uniwersytecie Bordeaux, w Centrum Norberta Eliasa w L’École des Hautes Etudes en Sciences Sociales oraz w katedrze UNESCO Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Wyżywienia

Wykład „Post, pasztety i imbir w cukrze. Kuchnia Jana III Sobieskiego”, odbędzie się 25 czerwca 2015 r.  w sali dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim o godzinie 16:00. Będzie to doskonała okazja aby poznać smaki i dietę jaka gościła na polskich stołach w XVII wieku. 

A dla ciekawskich przedsmak tego co czeka nas w Żuławskim Parku Historycznym. Przepis na ser holenderski prosto z najnowszej publikacji  z serii Monumenta Poloniae Culinaria.

Od krów prosto wydojenia mleko podpustką albo serzyskiem od cielęcia zaprawuią i przy ogniu mierno ogrzewają, potym w cienką chustę ów twaróg wyłożą i do formy drewnianej, na to tokarską robotą zrobionej, na ser, dychtownie związawszy włożą, a u spodu tej formy są dziurki, któremi odchodzi serwatka, z wierzchu równym przykrywszy denkiem i kamieniem przyłożywszy, i tak długo to w chłodnym i miernym mieć miejscu, póki nie stężeje i słusznie się na ser olęderski nie postanowi…”

Zapraszamy również na strony poświęcone historii kuchni prowadzone przez naszego gościa: 

http://dumanowski.natemat.pl

https://www.facebook.com/kuchniastaropolska/

 

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?