VII edycja przeglądu filmowego "Echa Katynia" Nowy Dwór Gdański 2016

W 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje VII edycję przeglądu filmowego. W Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim 13 kwietnia 2016 r. odbędą się projekcje filmów „Echa Katynia”. Epitafia Katyńskie i „Zapora”. Program>>

W 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje VII edycję przeglądu filmowego. W Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim 13 kwietnia 2016 r. odbędą się projekcje filmów „Echa Katynia”. Epitafia Katyńskie i „Zapora”.

„Epitafia Katyńskie”, w reżyserii Pauliny Brzezińskiej, Macieja Dancewicza, Marka Drążewskiego, Pawła Pawlickiego, Piotra Wejcherta, Polska 2010 r.
Epitafia Katyńskie to trzyminutowe miniatury filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów, naukowców, nauczycieli. Każda z nich w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m. in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.
 „Zapora”, reż. Konrad Starczewski, Polska 2016 r.

Film „Zapora” jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. W latach 1939-1945 „Zapora” był żołnierzem Wojska Polskiego, cichociemnym, żołnierzem konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej. Po wojnie dowodził kilkusetosobowym oddziałem partyzantki antykomunistycznej na Lubelszczyźnie. W 1949 r. został zamordowany  na podstawie wyroku komunistycznego sądu. Jego słowa „Amnestia jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie” stały się mottem filmu. Szczątki „Zapory” odnaleziono w 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Przegląd filmów "Echa Katynia" w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim ul. Kopernika 17
13 kwietnia 2016 roku

10.00 Prezentacja dla szkół
„Epitafia Katyńskie”  (20 minut)
11.00 Prezentacja dla szkół 
„Zapora” (70 minut)

18.00 prezentacja otwarta
Prelekcja – Andrzej Kasperek
18.00 "Epitafia Katyńskie”  (20 minut)
18.30 „Zapora” (70 minut)

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?