Świętujmy w sieci! 450 lat Nowego Dworu Gdańskiego

E-wystawa o historii Nowego Dworu Gdańskiego, filmy o najciekawszych eksponatach Muzeum Żuławskiego, spacer online po stolicy Żuław, wirtualny escape room oraz nowe scenariusze lekcji o historii naszego miasta, powstaną w ramach projektu Klubu Nowodworskiego, który otrzymał wsparcie z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.    

Wniosek przygotowany przez Klub Nowodworski znalazł się w gronie 1 182 zwycięskich projektów, spośród 5 948 nadesłanych do Narodowego Centrum Kultury. Program “Kultura w sieci” spotkał się z ogromnym, największym w historii programów dotacyjnych NCK, zainteresowaniem. Zgłoszono wnioski na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono te najlepsze.

Właśnie kończymy etap zawierania umowy na realizację wniosku z Narodowym Centrum Kultury, ale prace nad realizacją projektu trwają już od maja, gdy tylko dowiedzieliśmy się wyborze naszego pomysłu. Efekty poznacie już na przełomie lata i jesieni.

Działania skupiliśmy wokół obchodów 450 rocznicy powstania Nowego Dworu Gdańskiego. Niewielka osada, która w 1570 r. powstała wokół zamku wybudowanego z inicjatywy rodziny Loitzów nie tylko dała początek historii stolicy Żuław Wiślanych, ale stała się ważnym centrum życia administracyjnego i gospodarczego dla okolicznych wsi. Przez dwa wieki stanowiła siedzibę tenuty (ekonomii) nowodworskiej, której zasięg terytorialny w części pokrywał się z terenami wchodzącymi w skład współczesnego powiatu nowodworskiego.

W ramach projektu przygotujemy internetową wystawę o historii naszego miasta. Na nowo opowiemy i pokażemy dzieje Nowego Dworu Gdańskiego. Na wystawie zaprezentujemy archiwalne materiały tj. zdjęcia, dokumenty, mapy czy też pocztówki. Ponadto stworzymy cykl filmowy “Żuławy – historie nieznane”, który przybliży historie jednych z najciekawszych eksponatów Muzeum Żuławskiego. Zaprosimy również chętnych na wirtualny spacer po Nowym Dworze Gdańskim z przewodnikiem, który opowie o kulturze i życiu codziennym dawnych Żuławiaków. Opracujemy scenariusze lekcji regionalnych on-line, na które zaprosimy uczniów z lokalnych szkół. Stworzymy w wirtualnej przestrzeni escape room – pokój zagadek, którego scenariusz powstanie na bazie legendy nt. założycieli żuławskiego miasta. Gracze będą musieli rozwiązać szereg zagadek, aby dotrzeć do ukrytego skarbu. Gra będzie dostępna bezpłatnie na naszych stronach internetowych, a jej zwycięzcy otrzymają od nas w nagrodę wirtualną pocztówkę z Muzeum Żuławskiego.

“Kultura w sieci” to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest z jednej strony wsparcie lokalnych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych, działających w sektorze kultury, oraz złagodzenie skutków ograniczenia ich działalności, z drugiej – zwiększenie powszechnego dostępu obywateli do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?