Sierpniowe Spasy

W minioną sobotę w Żuławskim Parku Historycznym roznosił się zapach pieczonych jabłek i rogalików, aż ślinka ciekła. Nasi przyjaciele z Ukrainy obchodzili swoje święto – Spasy, z tej okazji Klub Słonecznik przygotował poczęstunek – królowały mak, orzechy, jabłka i miód, czyli główni bohaterowie Spasów.

W sierpniu w Ukrainie prawosławni chrześcijanie obchodzą trzy święta zwane Spasami – Spas Miodowy, Spas Jabłkowy i Spas Orzechowy. W tym czasie kończą się żniwa i kończy się lato. Zwyczajem jest noszenie do kościoła koszy z plonami – na każde święto inny, aby podziękować Panu, i z nadzieją zbawienia. Wtedy też gospodynie przygotowują tradycyjne specjały, w których królują oczywiście mak, jabłka i orzechy.

W sobotę 19 sierpnia w Żuławskim Parku Historycznym można było skosztować takich właśnie smakołyków, a najmłodszych zaprosiliśmy na słodkie polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne.

Projekt Słonecznik-Cоняшник realizowany jest przez Klub Nowodworski przy wsparciu finansowym Funduszu Solidarności z Ukrainą Fundacja Batorego.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?