Otwarcie wystawy Duchy Nowego Dworu Gdańskiego

29 grudnia 2013 r. w Żuławskim Parku Historycznym ponad 150 osób miało okazją zobaczyć wyniki trwającego blisko pół roku projektu edukacyjnego uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie”. Wystawa „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…”, której autorami są uczennice i uczniowie dwóch klas: I Technikum Obsługi Turystycznej i III Technikum Informatycznego to zbiór kolaży, które ukazują jakim przemianom na przestrzeni ostatnich 150 lat ulegała przestrzeń miejska stolicy Żuław.

29 grudnia 2013 r. w Żuławskim Parku Historycznym ponad 150 osób miało okazją zobaczyć wyniki trwającego blisko pół roku projektu edukacyjnego uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie”. Wystawa „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…”, której autorami są uczennice i uczniowie dwóch klas: I Technikum Obsługi Turystycznej i III Technikum Informatycznego to zbiór kolaży, które ukazują jakim przemianom na przestrzeni ostatnich 150 lat ulegała przestrzeń miejska stolicy Żuław. Jak podkreślali sami uczniowie „Duchy…” to niezwykła podróż do miejsc, których już dzisiaj w mieście nie ma. Dzięki zestawieniu starych i nowych fotografii można zobaczyć m.in. jak wyglądał wzniesiony w latach 30-tych XIX w. kościół ewangelicki, czy też wspaniałe kamienice, które kiedyś znajdowały się przy dzisiejszej ul. Ernesta Wejhera. Wszystkim kolażom towarzyszy narracja, która jest pewnego rodzaju formą intelektualnej zabawy.

Otwarcie wystawy było również możliwością podzielenia się pewnego rodzaju refleksjami związanymi z realizacją projektu. Pani Wioletta Przyborowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim zwróciła uwagę na to jak ważną rolę w kształtowaniu postaw względem małej ojczyzny odgrywają tego rodzaju przedsięwzięcia. Marek Opitz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski podkreślił, jaki ogrom pracy wykonała młodzież z ZS 2 oraz jak bardzo rezultat przerósł jego początkowe oczekiwania. Dużo ciepłych słów pod adresem uczniów skierowali również opiekunowie projektu. Pani Małgorzata Popik, która czuwała nad pracami informatyków zwróciła uwagę na to, iż dla wielu z jej podopiecznych projekt ten był doskonałą możliwością wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Przygotowanie tablic, ulotek i plakatów promujących wystawę było dużym wyzwaniem, z którym młodzież świetnie sobie poradziła. Koordynator projektu Łukasz Kępski opowiedział o kulisach jego powstawania, warsztatach, spotkaniach z uczniami oraz wielu osobach, które swym słowem doradczym pomogły w realizacji wystawy „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…”.  Zaznaczył, iż przy wystawie pracowali również uczniowie klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy przygotowali od podstaw stelaże wystawiennicze. 

„Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…” to nie tylko ekspozycja, ale również strona internetowa, która została przygotowana przez ucznia klasy III Technikum Informatycznego Rafała Ozona. To on, jako ostatni zabrał głos na wernisażu. Przybliżył zebranym na sali gościom możliwości serwisu WWW oraz zapowiedział, że w kolejnych miesiącach strona zostanie jeszcze bardziej rozbudowana i poszerzona o nowe zdjęcia. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na przyjrzenie się z bliska pracom uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Ku wielkiej radości organizatorów pierwsze reakcje odbiorców były bardzo pozytywne. Wielu gości, szczególnie tych starszych często odnosiło swoje wspomnienia do przedstawionych na kolażach zdjęć. 

Wystawę „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego…” można oglądać w Żuławskim Parku Historycznym do końca stycznia. W lutym zaś zostanie ona przeniesiona do Zespołu Szkół nr 2 gdzie będzie można ją oglądać do połowy marca 2014 r. Zapraszamy również na stronę internetową projektu: www.duchyndg.pl.

Projekt „Duchy Nowego Dworu Gdańskiego, czyli spacer po nieistniejącym krajobrazie kulturowym miasta” dofinansowany jest ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Tczewie – Fundację Pokolenia, ze środków Powiatu Nowodworskiego i Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?