Nowodworska debata w stylu oksfordzkim

Dnia 16 listopada o godzinie 14.15 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego odbyła się kolejna już nowodworska debata w stylu oksfordzkim. Od zeszłego roku przedstawiciele tczewskiej Fundacji Pokolenia – Paulina Kremer i Bartek Rief – odpowiadają na zaproszenie Marzeny Bernackiej-Basek i przyjeżdżają do naszego miasta, by szkolić młodzież w sztuce kulturalnego i rzeczowego dyskutowania. Tym razem uczestnikami dwudniowych, intensywnych warsztatów była młodzież licealna ZS nr1 w Nowym Dworze Gdańskim: Karolina Kochowska, Justyna Kot, Agnieszka Połubińska, Agnieszka Zybert, Anna Strawa, Magdalena Bonk, Joanna Trumińska, Piotr Preiss, Michał Preiss, Michał Wawruch oraz Paweł Klinowski. galeria>>

""Dnia 16 listopada o godzinie 14.15 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego odbyła się kolejna już nowodworska debata w stylu oksfordzkim. Od zeszłego roku przedstawiciele tczewskiej Fundacji Pokolenia – Paulina Kremer i Bartek Rief – odpowiadają na zaproszenie Marzeny Bernackiej-Basek i przyjeżdżają do naszego miasta, by szkolić młodzież w sztuce kulturalnego i rzeczowego dyskutowania. Tym razem uczestnikami dwudniowych, intensywnych warsztatów była młodzież licealna ZS nr1 w Nowym Dworze Gdańskim: Karolina Kochowska, Justyna Kot, Agnieszka Połubińska, Agnieszka Zybert, Anna Strawa, Magdalena Bonk, Joanna Trumińska, Piotr Preiss, Michał Preiss, Michał Wawruch oraz Paweł Klinowski.   Sumiennie przygotowani, nie bez odrobiny strachu w sercach i zamętu w głowach, zasiedli naprzeciw siebie przedstawiciele propozycji i opozycji, by przedstawić zgromadzonej publiczności argumenty za i przeciw tezie: Kobiety to przede wszystkim matki i żony. I nie miało znaczenia, jakie w rzeczywistości jest ich zdanie na ten temat. Wylosowali, którą ze stron będą reprezentować i przygotowali swe wystąpienia.  Rolę Marszałka, kierującego dyskusją pełniła Karolina Ressel.
Debata oksfordzka polega na wymianie poglądów przy zachowaniu surowych reguł kolejności i przebiegu wystąpień. Ma to służyć podnoszeniu poziomu kultury publicznych wypowiedzi, zapobieganiu niepotrzebnym, niemerytorycznym  kłótniom. Ma również sprawić, by dyskusja toczyła się w odpowiednim tempie i zachęcić publiczność do zabierania głosu. Rola publiczności jest ważna – to ona, po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, decyduje o wygranej propozycji lub opozycji.
Po burzliwej debacie, pełnej emocji, ale też rzeczowych argumentów, przy żywej reakcji publiczności, różnicą jednego głosu, wygrała propozycja.
Wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji serdecznie dziękujemy. I już zapraszamy na kolejne odsłony debatowania po oksfordzku. Każdy, kto pragnie przekonać się, jak to wygląda, może wziąć udział w debacie w charakterze publiczności. O terminach będziemy Państwa informować.

galeria>>

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?