Napoleon na Żuławach – Europejska Noc Muzeów 2015 w Nowym Dworze Gdańskim już za nami

Stało się. Wojska napoleońskie przybyły na Żuławy. Wieczorem 23 maja 2015 r. zagościły przed Żuławskim Parkiem Historycznym w ramach kolejnej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów. Galeria zdjęć, cz. 1 Galeria zdjęć, cz. 2

Stało się. Wojska napoleońskie przybyły na Żuławy. Wieczorem 23 maja 2015 r. zagościły przed Żuławskim Parkiem Historycznym w ramach kolejnej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów.  

Galeria zdjęć, cz. 1

Galeria zdjęć, cz. 2

Tłem historycznym była obecność w Delcie Wisły wojsk napoleońskich w latach 1807-1813. Teren przy naszym muzeum zamienił się w obóz wojskowy, w którym stacjonowały w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu jednostki z tego okresu. Wśród nich byli francuscy grenadierzy oraz fizylierzy z 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli 2 Zachodniopuruskiej Kompani Inwalidów, a także pruskiej landwery. W obozie odbywało się odlewanie kul, musztra młodego wojska, a także codzienne czynności, jak np. czyszczenie obuwia.

Goście przyglądający się wydarzeniom mogli wysłuchać komentarza historycznego, przygotowanego przez historyków Piotra Czerepaka  oraz Łukasza Kępskiego.  Nie zabrakło uwag na temat wyposażenia wojska, umundurowania oraz ciekawostek z życia obozowego. Inscenizacja była doskonałą okazją do dyskusji również o tym, jak odmienne są spojrzenia na okres napoleoński w historiografii poszczególnych narodów. Przygotowaliśmy także potyczkę zbrojną pomiędzy prusakami a wojskami francusko-polskimi, która odbyła się pomimo wiosennego deszczu.  Po zakończeniu “działań wojennych” widzowie mieli możliwość porozmawiania i zrobienia sobie zdjęć z rekonstruktorami. Dużą popularnością cieszył się również pokaz strzelecki i samodzielne strzelanie z karabinów pochodzących z epoki.

Inscenizacja historyczna „Napoleon na Żuławach” to nie jedyna atrakcja, jaka towarzyszyła tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Już o godzinie 16:00 rozpoczął się I Turniej w Boule o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego. Wystartowało w nim osiem dwuosobowych drużyn. Zwycięzcami zostali Ewelina Kujawska oraz Sławomir Sak, drugie miejsce zajęli Miłosz Osiński i Oskar Miniewicz, zaś trzecie – Aleksandra Frąckiewicz i Olga Szewczyk. W nagrodę oprócz pucharu i nagrody rzeczowej zwycięska para stoczyła pojedynek z Burmistrzem Nowego Dworu Gdańskiego Jackiem Michalskim i Kierownikiem Referatu ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju Martą Dorobek. Tym razem w meczu honorowym górą był zespół Burmistrza.

Jak co roku dla naszych gości przygotowaliśmy specjalny koncert. W sali szklanej zabrzmiały największe przeboje muzyki francuskiej w akordeonowym wykonaniu Pawła Nowaka. W trakcie koncertu można było również przejrzeć książki dotyczące okresu napoleońskiego, jakie znajdują się w zbiorach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.  W sali dwukolumnowej wysłuchaliśmy zaś trzech wykładów. Piotr Czerepak opowiedział o dziejach wojsk Napoleona Bonaparte na Pomorzu Gdańskim. Dr Dariusz Piasek poruszył niezwykle ważny temat: Napoleon a sprawa polska. Natomiast ostatni  wykład – Łukasz Kępskiego – poświęcony był dziejom naszego miasta w XIX wieku.

W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim można było również bezpłatnie zwiedzać Muzeum Żuławskie, dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się gra muzealna “Spacer żuławską tryftą”. Można było również zwiedzić tajemnicze zakamarki Żuławskiego Ośrodka Kultury.

Dziękujemy mieszkańcom i gościom spoza Żuław za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę pomimo deszczowej pogody.

Organizacja tak bogatego programu Europejskiej Nocy Muzeów była możliwa tylko dzięki pracy i zaangażowaniu kilkudziesięciu wolontariuszy skupionych wokół Klubu Nowodworskiego i Żuławskiego Parku Historycznego oraz nieocenionemu wsparciu żuławskich firm i instytucji. Dlatego też, pragniemy podziękować wszystkim wolontariuszom za pomoc w organizacji Europejskiej Nocy Muzeów 2015. Naszym partnerom – Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański i Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie Firmie Stolmach, Biurowi Turystycznemu Globex-Bus, Willi Restauracji Joker, Centrum Stomatologicznemu AsDent, Restauracji Cedrowy Dworek, CUK Ubezpieczenia Oddziałowi w Nowym Dworze Gdańskim, Sklepowi Rowerowemu ORION, Hurtowni Chemiczno-Przemysłowej “MB” Maria Bernacka, Salonowi Optycznemu OPTYLUX, Centrum Papierniczemu KTT, Foto Opitz, Pubowi Kaper, Centrum Motoryzacyjnemu T&T Tomasz Witkowski oraz Teatrowi im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Projekt „Napoleon na Żuławach” współfinansowany był ze środków Gminy Nowy Dwór Gdański.

""

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?