Nagroda Bursztynowego Mieczyka dla Klubu Nowodworskiego

Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski został uhonorowany prestiżową nagrodą Bursztynowego Mieczyka. Kapituła konkursowa nagrodziła nasze stowarzyszenie za wierność lokalnej tradycji i jej sukcesywne propagowanie oraz profesjonalne działania obywatelskie w obszarze kultury.      

Wspólne nagrody marszałka województwa pomorskiego i wojewody pomorskiego Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego zostały wręczone podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności w sobotę, 7 grudnia 2019 roku.

Klub Nowodworski został wyróżniony w kategorii Kultura „za wierność lokalnej tradycji i jej sukcesywne propagowanie oraz profesjonalne działania obywatelskie w obszarze kultury”. Nagrodę wręczyli: Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska członkini Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Ireneusz Szweda przedstawiciel wojewody pomorskiego.

Pomorskiego Oscara dla organizacji pozarządowych, jak często nazywany jest Bursztynowy Mieczyk z uwagi na swoją rangę odebrali przedstawiciele Zarządu Klubu Nowodworskiego Marek Opitz i Mariola Mika. Pomimo tego, iż dzielą nas setki kilometrów, sercem była z nami również nasza koleżanka – Marzena Bernacka-Basek, Sekretarz Klubu Nowodworskiego. Reprezentowała ją mama, Pani Maria Bernacka, która jest zaangażowana w organizację Dnia Osadnika od pierwszej edycji. W tym roku do naszego zespołu dołączyła Kamila Ziętek, której również nie mogło zabraknąć na tak ważnym dla nas wydarzeniu.

Pani Maria specjalnie na tę okazję przygotowała tort, którego mogli skosztować uczestnicy gali. Tort wyjątkowy, bo przygotowany wg tradycyjnego przepisu jej taty – powojennego osadnika, który przybył na Żuławy z Borów Tucholskich.

Odbierając nagrodę Marek Opitz mówił „jeszcze niedawno, bo zaledwie 20 lat temu, przyjeżdżając tu do Gdańska aby nawiązać współpracę wiele osób nie wiedziało gdzie są Żuławy”. Jako Klub Nowodworski od ponad 28 lat pracujemy nad tym aby Żuławska marka była rozpoznawana i doceniana. Cieszymy się widząc jak wiele zmieniło się od tego czasu, nie tylko w kwestii rozpoznawalności regionu na zewnątrz, ale również w nas samych. W nas Żuławiakach. Dziś, nasze pokolenie dostrzega piękno i potencjał tej ziemi, z dumą nazywamy się Żuławiakami.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka, honorująca organizacje pozarządowe działające na Pomorzu, przyznawana jest już od 25 lat. Inicjatorem oraz jej fundatorem był Maciej Płażyński, wojewoda gdański w latach 1990–1996. Od 2010 roku nagroda nosi jego imię. Nagroda Bursztynowego Mieczyka była pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju i nadal stanowi unikalny przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych. Jest ona ważnym elementem promującym najlepsze praktyki działania organizacji obywatelskich oraz przykłady dobrej współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną. Jest to jednocześnie forma publicznego podziękowania lokalnym działaczom, aktywistom, wolontariuszom za ich trud na rzecz mieszkańców Pomorza i rozwoju regionu. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, organizacji pozarządowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz laureaci minionych edycji konkursu.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?