Młodzi mieszkańcy poznali żuławskie legendy

W czasie ferii zimowych zaprosiliśmy dzieci i młodzież na "Ferie z żuławską legendą". Uczestnicy zajęć poznali najpiękniejsze żuławskie legendy i wzięli udział w ciekawych warsztatach.         

Nasze warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego przywitania się z młodymi Żuławiakami i zabaw, które pomogły nam się lepiej poznać i przełamać pierwsze lody. Następnie wysłuchaliśmy słuchowisko "O pewnym serowarze z Tigenhofu co diabła posłuchał" autorstwa Marzeny Bernackiej-Basek. Dzięki wyjątkowej interpretacji Lesława Ostaszkiewicza, aktora elbląskiego teatru, na krótką chwilę przenieśliśmy się w czasie. Dalej, nasi podopieczni wyruszyli w podróż po Muzeum Żuławskim w poszukiwaniu przedmiotów związanych z mleczarstwem. Wszak budynek naszego muzeum to dawna mleczarnia Leonharda Kriega i ciągle można znaleźć tu pamiątki z przeszłości tego miejsca. Zespół, który odnalazł najwięcej "mlecznych" przedmiotów otrzymał drobny upominek. Dzień zakończyły warsztaty serowarskie. Pod czujnym okiem Krzysztofa Jaworskiego warzyliśmy ser, wyrabialiśmy masło i przygotowaliśmy słodki deser.

Drugiego dnia zajęć nasi podopieczni poznali legendę "O diable, który dawał się nosić". Na szczęście okazało się, że diabeł nie taki straszny jak go malują i dostarczył nam mnóstwo zabawy. Wykonaliśmy papierowe maski, które mogłyby przerazić nie jednego Żuławiaka i gliniane figurki, które powstały na zajęciach ceramicznych z Magdą Bukowską. Były też wspólne zabawy i pyszne domowe ciasto, które upiekła dla nas Jola Woźna.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy… Warsztaty zakończyliśmy zajęciami poświęconymi opowieść o "Księżniczce Tudze i Olbrzymie". Uczestnicy podzieleni na wspaniale, współpracujące ze sobą zespoły stworzyli komiksy ilustrujący poznaną legendę. Pomysłowość naszych podopiecznych znów nas zaskoczyła. W trakcie części warsztatowej stworzyliśmy gobeliny, które śmiało mogłyby ozdobić ściany nie jednego zamku czy pałacu. Przepiękne, kolorowe makatki utkaliśmy na krosnach.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Galeria zdjęć: www.facebook.com/ZulawskiParkHistoryczny/photos/a.526867707329461/3424522534230616/.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?