Materiały edukacyjne "Jak zostałem Żuławiakiem"

Dzień Osadnika zbliża się wielkimi krokami. W tym roku zapraszamy wszystkich Żuławiaków dnia 30 września  do wspólnego przemarszu i świętowania. Z każdym rokiem Dzień Osadnika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, obserwujemy to na każdym kroku. Szczególnie zaś cieszy nas zainteresowanie nauczycieli i dzieci. Z tego też powodu postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom pedagogów i przygotowaliśmy materiały edukacyjne, które można wykorzystać do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zależy nam,  by najmłodsi Żuławiacy z większą świadomością wzięli udział w obchodach naszego święta i przede wszystkim bardziej zainteresowały się swoim korzeniami.

Dzień Osadnika zbliża się wielkimi krokami. W tym roku zapraszamy wszystkich Żuławiaków dnia 30 września  do wspólnego przemarszu i świętowania. Z każdym rokiem Dzień Osadnika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, obserwujemy to na każdym kroku. Szczególnie zaś cieszy nas zainteresowanie nauczycieli i dzieci. Z tego też powodu postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom pedagogów i przygotowaliśmy materiały edukacyjne, które można wykorzystać do pracy z dziećmi i młodzieżą. Zależy nam,  by najmłodsi Żuławiacy z większą świadomością wzięli udział w obchodach naszego święta i przede wszystkim bardziej zainteresowały się swoim korzeniami.

Materiał edukacyjny został opracowany dla dwóch grup: klasy I-V oraz VI-VIII szkoły podstawowej. Pierwszy pakiet oparty jest na narracji dziewczynki, która opowiada o życiu swoim i rodziny przed II wojną światową, druga część opowieści związana jest z powojenną przeprowadzką na Żuławy. Z nagrania można korzystać dowolnie: zaproponować dzieciom wysłuchanie całości, lub we fragmentach i uzupełniać o różnego rodzaju aktywnościami (warsztat robienia szmacianej lalki, wizyta w wirtualnym muzeum dawnej wsi, gra internetowa, praca ze słownikiem, laminy do projektowania stroju żuławskiej osadniczki, opis zdjęcia itp.). Drugi pakiet, skierowany do dzieci starszych, wymaga już umiejętności analitycznych. Uczeń z pomocą nauczyciela zmierzy się z analizą dokumentów historycznych i będzie trenował wyciąganie wniosków. Teczka zawiera wystarczającą ilość materiału, by nauczyciel mógł zaproponować swoim uczniom projekt, zakładający badanie losów własnej rodziny, przeprowadzenie wywiadu, zorganizowanie pokazu mody osadniczej. Oba pakiety odsyłają do zapisów filmowych z Dnia Osadnika z poprzednich lat oraz wydawnictwa Wspomnienia osadników żuławskich. By ułatwić pracę nauczycielowi przygotowaliśmy wersje elektroniczne wszystkich materiałów. Można je swobodnie kopiować, zachowując informację o autorstwie.

Życzymy Państwu owocnej pracy z przygotowanymi przez nas pakietami edukacyjnymi. 

Świętujmy razem Dzień Osadnika!

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?