Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że w ubiegłym tygodniu ukazał się pierwszy numer Żuławskiego Rocznika Historycznego. Po trwających blisko pół roku pracach oddajemy do waszych rąk liczącą ponad 150 stron publikację, w skład której wchodzi 6 artykułów naukowych, 2 sprawozdania oraz 1 recenzja.
Autorami tekstów są doskonale znani miłośnikom dziejów Delty Wisły historycy i regionaliści. Dr Dariusz Piasek odkrywa przed nami tajemnice zaginionej wsi Rosenau oraz dawnego folwarku krzyżackiego w Lędowie. Łukasz Kępski z Żuławskiego Parku Historycznego przy pomocy źródeł statystycznych z przełomu XVIII/XIX wieku nakreślił obraz dawnego urzędu Tiegenhof. Pasjonatom serowarstwa powinien przypaść do gustu tekst autorstwa Jacka Opitza, który przez ostatnie lata skrupulatnie bada archiwalia dotyczące historii lokalnych serowarów. Dr Marcin Owsiński w swoim tekście zajął się sytuacją polskich urzędników celnych na Żuławach w latach 1920 – 1939. Tekst ten powstał w wyniku prac nad upamiętnieniem polskich celników stacjonujących w dawnym Tiegenhof. Niezwykle ujmująca jest historia p. Reginy Krzos przymusowej robotnicy opisana przez Jolantę Justę z Muzeum Zamkowego w Malborku. Jerzy Domino pokusił się o tekst na temat zmian w żuławskim krajobrazie kulturowym wsi Tropy.
Ponadto w numerze znalazły się również sprawozdania dotyczące Dnia Osadnika oraz nowych projektach gmin żuławskich w celu zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Całość uzupełnia recenzja pracy Ludwiga Passarge „Z delty Wisły”.
Publikację można nabyć w Żuławskim Parku Historycznym. Cena: 20 zł.
Jednocześnie informujemy, że do końca listopada czekamy na teksty do drugiego numeru. Jego publikacja planowana jest na pierwszy kwartał 2018 roku. Szczegółowych informacji na temat Żuławskiego Rocznika Historycznego udziela Łukasz Kępski: lkepski@klubnowodworski.pl.