IV Dzień Osadnika

Już po raz IV mieszkańcy żuławskich miasteczek i wsi mieli okazję wziąć udział w Dniu Osadnika. 30 września 2017 r. kilkaset osób przebranych w stroje z połowy lat 40-tych ubiegłego stulecia wspólnie z rekonstruktorami z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze odbyło symboliczny marsz z dworca kolejki wąskotorowej pod Żuławski Park Historyczny.  

Już po raz IV mieszkańcy żuławskich miasteczek i wsi mieli okazję wziąć udział w Dniu Osadnika. 30 września 2017 r. kilkaset osób przebranych w stroje z połowy lat 40-tych ubiegłego stulecia wspólnie z rekonstruktorami z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej Pomorze odbyło symboliczny marsz z dworca kolejki wąskotorowej pod Żuławski Park Historyczny.  W trakcie przemarszu złożono kwiaty pod pomnikiem Żuławskich Pionierów.  W trakcie trwania uroczystości pod ŻPH burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski w sposób symboliczny otrzymał władzę od wojskowej komendantury oraz odczytał sprawozdanie z akcji osiedleńczej w mieście Nowy Dwór z roku 1945. Następnie uczestnicy IV Dnia Osadnika odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Podczas tegorocznych obchodów nie zabrakło również innych atrakcji. We współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim przygotowany został poczęstunek kuchni osadniczej. W tym roku były to drożdżówka i barszcz ukraiński. Na stanowiskach SGO można było zdobyć specjalnie przygotowane na ten cel dokumenty osadnicze.  O godzinie 13:00 zaś w sali dwukolumnowej ŻPH odbyła się promocja najnowszej książki dr Marcina Owsińskiego „Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku. Koniec i początek miasta na Żuławach”.  Publikacja ta jest nie lada gratką dla miłośników historii stolicy Żuław Wiślanych. 

W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski, pragniemy serdecznie podziękować za udział wszystkim mieszkańcom, którzy przebrali się w stroje z lat powojennych i wzięli udział w IV Dniu Osadnika, szczególnie dziękujemy mieszkańcom domu nr 3 przy ulicy Kopernika za wspaniałe powitanie „osadników”, nauczycielom, którzy włożyli trud w przygotowanie swoich podopiecznych, a także Wam najmłodsi Żuławiacy, za to że jesteście razem z nami!

Chcemy podziękować wszystkim partnerom: Samodzielnej Grupie Odtworzeniowej „Pomorze” za to,  że od początku tworzycie z nami to święto, Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych, Zespołowi Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim za pyszności przez Was przygotowane, firmie NiceMedia za przygotowanie fantastycznej wystawy zdjęć z ubiegłych Dni Osadnika, Żuławskiemu Ośrodkowi Kultury, Muzeum Stutthof z Marcinem Owsińskim na czele, za wsparcie merytoryczne, Komendzie Powiatowej Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej za zabezpieczenie przemarszu, szczególnie dziękujemy za partnerskie wsparcie Gminie Nowy Dwór Gdański i Panu Burmistrzowi Jackowi Michalskiemu.

Zapraszamy do fotorelacji z IV Dnia Osadnika w obiektywie Karoliny Brzezińskiej dostępnej tutaj

Tegoroczny Dzień Osadnika był współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu Żuławy. Razem możemy więcej!

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?