Europejskie Dni Dziedzictwa na Żuławach

Jak co roku, w ostatnich tygodniach września pod kuratelą Narodowego Instytutu Dziedzictwa w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.  Nie inaczej jest na Żuławach.      

Jak co roku, w ostatnich tygodniach września pod kuratelą Narodowego Instytutu Dziedzictwa w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.  Nie inaczej jest na Żuławach.

21 września 2014 roku odbyła się niezwykła podróż po dziedzictwie kulturowym Delty Wisły. W trakcie jej trwania podróżujący kolejką wąskotorową pasjonaci historii i zabytków naszego regionu zobaczyli m.in. gotycki kościół św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie, obecnie cerkiew greckokatolicką. Przewodnikiem po świątyni był Łukasz Kępski. Dr Dariusz Piasek opowiedział zebranym w kościele jak czytać krajobraz kulturowy Żuław, zaś Marek Opitz przedstawił losy domu podcieniowego, który stanął w ostatnich latach pomiędzy cerkwią a Cmentarzem Jedenastu Wsi w Cyganku.

Kolejnym etapem podróży był Tujsk. Gdzie w świetlicy wiejskiej na naszych gości czekał Andrzej Kasperek, nauczyciel, pisarz, regionalista, a przede wszystkim jeden z redaktorów Kwartalnika Społeczno – Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław Prowincja. Przybliżył on wszystkim zebranym charakterystykę czasopisma, a także najważniejsze zadania jakie powinno ono spełniać w budowaniu tożsamości żuławskiej. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Żuławach był spacer po Tujsku z Edytą Kozakiewicz, która jak mało kto orientuje się w dziejach tej niezwykle interesującej miejscowości.

Po trwającym ponad godzinę spacerze pociąg udał się do Rybiny, gdzie zaprezentowany został kolejowy most obrotowy. Ostatnim etapem podróży była Stegna, w której nasi podróżni mogli udać się na plażę by zaczerpnąć jodu i chwilę odpocząć przed drogą powrotną do Nowego Dworu Gdańskiego.

Organizatorami tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Żuławach byli Narodowy Instytut Dziedzictwa, Klub Nowodworski, Pomorskie Towarzystwo Kolei Żelaznych, Żuławska Kolej Dojazdowa, Parafia Greckokatolicka w Cyganku oraz Kwartalnik Prowincja. Już za rok kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?