Europejska Noc Muzeów

Ponad 1000 mieszkańców naszego miasta i przybyłych gości odwiedziło Żuławski Park Historyczny podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Po kwietniowym oficjalnym otwarciu była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowo wyremontowanym obiektem i jego zawartością. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przygotowane ekspozycje: Delta Wisły, mennonicka, Magazynek strażnika wałowego i Strych osobliwości. Kilkaset osób obejrzało prezentację zdjęć dawnego Nowego Dworu Gdańskiego. Zaprezentowano film o wspomnieniach z dzieciństwa dawnych mieszkańcach Żuław – Naznaczeni krajobrazem. Przy okazji można było zobaczyć archiwalne zdjęcia wykonane w technice stereoskopowej.  galeria>>

""

Ponad 1000 mieszkańców naszego miasta i przybyłych gości odwiedziło Żuławski Park Historyczny podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Po kwietniowym oficjalnym otwarciu była to wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowo wyremontowanym obiektem i jego zawartością.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przygotowane ekspozycje: Delta Wisły, mennonicka, Magazynek strażnika wałowego i Strych osobliwości. Kilkaset osób obejrzało prezentację zdjęć dawnego Nowego Dworu Gdańskiego. Zaprezentowano film o wspomnieniach z dzieciństwa dawnych mieszkańcach Żuław – Naznaczeni krajobrazem. Przy okazji można było zobaczyć archiwalne zdjęcia wykonane w technice stereoskopowej. Do późna w nocy prawdziwe oblężenie przeżyła pracownia ceramiki, gdzie można było ulepić, pod opieką instruktora, postacie z żuławskich legend. W Turnieju olbrzymów głazami (wykonanymi z gąbki) rzucali do celu najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeum.
Zaproszeni Rycerze Chorągwi Ziemi Malborskiej bawili gości swojego obozu, rozbitego tuż obok Sali dwukolumnowej, dając pokaz walk średniowiecznych, ucząc strzelania z łuku, zakuwając chętnych, a także najbardziej opornych w dyby.
Krajowe Centrum Społecznej Edukacji Przeciwpowodziowej przygotowało uliczny pokaz z kursem układania wałów przeciwpowodziowych (wydano ponad 60 certyfikatów uczestnictwa w szkoleniu).
Żuławski Ośrodek Kultury przygotował wyjątkowo atrakcyjną niespodziankę – nocne zwiedzanie zakamarków sali kinowej, piwnic i strychu przy oświetleniu wyłącznie kieszonkowych latarek. Spotkanie w Żuławskim Parku Historycznym umilały nowodworskie zespoły: Fila Jazz Band i PICKUP.
Punktualnie o północy, podczas czytania legendy O strażniku wałowym z Koźlin, pojawił się na dachu jego duch, przypominając o potrzebie nieustającej czujności w obronie przed wielką wodą. Wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i artystom biorącym udział w Nocy Muzeum w Żuławskim Parku Historycznym serdecznie dziękujemy za wspólne spędzenie czasu oraz przekazane nam inspirujące pomysły na kolejne wydarzenia w tym magicznym miejscu. 
galeria>>

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?