8 Międzynarodowe Spotkania Mennonitów na Żuławach

Ponad 100 osób z Polski, Niemiec i Holandii wzięło udział w Międzynarodowych Spotkaniach Mennonitów na Żuławach. Wśród nich znaleźli się m.in. Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów Magdalena Pramfelt, Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.  Galeria  

Ponad 100 osób z Polski, Niemiec i Holandii wzięło udział w Międzynarodowych Spotkaniach Mennonitów na Żuławach. Wśród nich znaleźli się m.in. Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów Magdalena Pramfelt, Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński. 

Główna część imprezy odbyła się 22 lipca 2017 r. w Żuławskim Parku Historycznym.  W trakcie specjalnie zorganizowanej konferencji popularnonaukowej można było wysłuchać m.in. wykładów Johanna Petera Wiebe na temat Corneliusa Warkentin, starszego gminy mennonickiej w Różewie oraz Jana Broere, który przedstawił historię Mennonickiej Fundacji Holandia – Polska. Polskimi prelegentami byli dr Michał Targowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wojciech Marchlewski z Fundacji “Terpa” oraz Łukasz Kępski z Klubu Nowodworskiego. Konferencję zakończyła prezentacja dwóch projektów związanych z historią i ochroną mennonickiego dziedzictwa kulturowego Delty Wisły. 

Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się wyjazdy studyjne na cmentarze w Stogach Malborskich i Stawcu. Dla wielu z przybyłych na spotkanie osób była to niezwykle osobista i sentymentalna podróż w poszukiwaniu grobów swoich przodków. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w scenerii domu podcieniowego “Mały Holender” w Cyganku/Żelichowie. 

Galeria

 

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?