Tworzymy kapsułę czasu. Możesz przekazać wiadomość dla przyszłych pokoleń

W ramach obchodów 450 rocznicy powstania Nowego Dworu Gdańskiego przygotowujemy pierwszą, nowodworską kapsułę czasu. Zapraszamy mieszkańców do współtworzenia tego przedsięwzięcia.        

Na rok 2020 przypada 450 rocznica powstania Nowego Dworu Gdańskiego. Niewielka osada, która  w 1570 r. powstała wokół zamku wybudowanego z inicjatywy rodziny Loitzów nie tylko dała początek historii stolicy Żuław Wiślanych, ale stała się ważnym centrum życia administracyjnego i gospodarczego dla okolicznych wsi. Przez dwa wieki stanowiła siedzibę tenuty (ekonomii) nowodworskiej, której zasięg terytorialny w części pokrywał się z terenami wchodzącymi w skład współczesnego powiatu nowodworskiego.

W tym wyjątkowym dla naszego miasta roku Klub Nowodworski planował w Żuławskim Parku Historycznym szereg inicjatyw dla uczczenia tego ważnego wydarzenia. Niestety światowa pandemia zakaźnej choroby COVID-19 zmusiła nas do zmiany części naszych planów. Mimo wprowadzonych ograniczeń nadal chcemy celebrować ten wyjątkowy rok.

Jednym z ważnych punktów zaplanowanych przez nas obchodów będzie uroczyste zamknięcie na 50 lat pierwszej, nowodworskiej kapsuły czasu, która ostatecznie spocznie na nowopowstającym bulwarze nad Tugą. Celowo wybraliśmy taki okres czasu, aby otwarcie kapsuły zbiegło się z uroczystościami z okazji 500-lecia stolicy Żuław. Zamieścimy również naszą wolę, aby po przejrzeniu zawartości kapsuły nasi potomkowie zamknęli ją na kolejne 50 lat.

To inicjatywa, której celem jest przekazanie przyszłym pokoleniom tego jak żyliśmy, jacy byliśmy, my mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego. Chcemy pokazać potomnym jak wyglądał nasz świat w roku 2020, jakie mieliśmy plany i jak sobie wyobrażamy naszą przyszłość. Kapsuła to również istotny element budowania tożsamości lokalnej.

Do współtworzenia tego przedsięwzięcia pragniemy zaprosić m.in. lokalne szkoły, przedszkola, instytucje kultury, urzędy i lokalne przedsiębiorstwa, ale również zwykłych mieszkańców. Zachęcamy, aby mieszkańcy przekazywali nam autorskie fotografie obrazujące współczesny Nowy Dwór Gdański. Zdjęcia można nam przekazać drogą elektroniczną na adres biuro@zph.org.pl lub wrzucić do naszej skrzynki pocztowej. Na odwrocie zdjęcia lub w załączonym pliku, autor może również zamieścić kilka słów przesłania dla przyszłych pokoleń Nowodworzan. Otrzymane zdjęcia zostaną złożone w kapsule czasu. Materiały zbieramy do końca maja 2020.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?