Szesnasta Prowincja

Serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław PROWINCJA, które odbędzie się 25 lipca 2014 r. o godz. 18:00 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego. Spotkanie jak zawsze będzie okazją do rozmowy z redaktorami i autorami artykułów. A oto kilka słów od redakcji o najnowszym, szesnastym numerze>>    

""Serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław PROWINCJA, które odbędzie się 25 lipca 2014 r. o godz. 18:00 w Sali Dwukolumnowej Żuławskiego Parku Historycznego. Spotkanie jak zawsze będzie okazją do rozmowy z redaktorami i autorami artykułów. A oto kilka słów od redakcji o najnowszym, szesnastym numerze:
Witamy po raz szesnasty. W tym roku mija 25 rocznica pierwszych prawie wolnych wyborów w Polsce. Wiele emocji, nadziei, ale i rozczarowań czy straconych złudzeń. Staramy się o tym opowiedzieć w naszej redakcyjnej dyskusji oraz rozmowie z Karolem Nawrockim z Instytutu Pamięci Narodowej. Mimo wielu różnic niezaprzeczalnym jest fakt, że wolności doświadczamy na co dzień. Nasz kwartalnik, mimo, że z młodszy stażem,  jest tego najlepszym przykładem, bo wydawany bez cenzury i w wolnej już Polsce.
W tym numerze, jak zwykle, wiele nowości. Zapowiedź dwóch nowych książek – Marka Stokowskiego i Tomasza Stężały. W dziale poezji tym razem same kobiety, debiutujące na naszych łamach – Beata Langowska, Sylwia Stankiewicz i Jolanta Steppun.
Wędrując po prowincji Kordian Kuczma szuka dawnego Malborka także poza granicami, Jerzy Kosacz zaprasza do Sadlinek, Andrzej Kasperek pomaga nowodworskim bocianom zbudować żuławskie gniazdo, a Jan Chłosta śledzi znanych  Polaków na Powiślu.
Szczególnie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Michną z Kwidzyna, organistą, zafascynowanym romantyzmem i z Niną Mazurewicz, licealistką pochodzącą ze Sztumu, „człowiekiem renesansu”, młodym naukowcem, laureatką Olimpiady Młodych Wynalazców w Gruzji.
Bogaty jest też dział wspomnień. Andrzej Sierakowski kontynuuje swoją opowieść o Waplewie, Marcin Owsiński portretuje Wiktora Tołkina, rzeźbiarza, który przeżył obóz koncentracyjny Stutthof, znanego między innymi z pomnika zbudowanego w Sztumie ku czci Armii Czerwonej. Profesor Tomasz Krzeszowski opowiada o swoim spotkaniu z księdzem Stanisławem Pasierbem, Teodor Sejka o swoim nauczycielu z Barcic, a Przemysław Szczuchniak i Dawid Szot, we wspomnieniach mieszkanki Malborka, przypominają sylwetę Hipolita Niepokulczyckiego, szefa Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
W ramach historycznych poszukiwań Janusz Namenanik przypomina Gazetę Dzierzgońską, Jerzy Kosacz unikatową „gazetę piwną” z Kwidzyna, a debiutujący na naszych łamach Witek Głogowski, sztumski gimnazjalista, opisuje fałszerstwa w mennicy malborskiej. Bogumił Wiśniewski przywołuje postać Henryka von Plauena, wielkiego mistrza pochowanego w Kwidzynie, a Krystian Zdziennicki upamiętnia powiślański fragment z wojen polsko-szwedzkich, bitwę pod Trzcianem.
W naszej galerii tym razem artystka z Kwidzyna Pani Wanda Bojarczuk, której twórczość przybliża nam Elżbieta Zachorowska.
Poza tym recenzje, muzyczne peregrynacje Wacława Bieleckiego, Festwial Muzyka Polska na Żuławach  i rozważanie naszego przyjaciela z Gdańska profesora Andrzeja C. Lezczyńskiego o filmie, literaturze, języku, zachwycie nad światem i radości.
Przed nami sezon urlopowy, zatem kwartalnik, mamy nadzieje, może się przydać. Życzymy dobrego wypoczynku i ciekawej lektury  kwartalnika „Prowincja”.
Redakcja

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?