"Prowincja" po raz jedenasty w Żulawskim Parku Historycznym

17 maja 2013 roku o 18.00 mamy niewątpliwą przyjemność powitać powiślańsko-żuławską część jedenastu procent społeczeństwa. Tyle bowiem osób w Polsce, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, przeczytało w minionym roku więcej niż siedem książek. Zakładamy bowiem, że nasi stali Czytelnicy czytają cztery numery kwartalnika "Prowincja" w ciągu roku (co daje w sumie niebagatelne ponad osiemset stron), a mając takie stabilne przyzwyczajenia, z pewnością sięgają po co najmniej trzy inne książki, by w zaszczytnych jedenastu procentach się znaleźć. Dziesięć lat temu do takiej liczby przeczytanych książek przyznawało się ponad 22% Polaków. Ponad 60% naszych współobywateli nie przeczytało żadnej książki. O tempora, o mores!, zakrzyknąłby dziś powtórnie Cyceron. Idąc jego tropem, my żadnego Katyliny jednak nie oskarżamy i w miarę naszych możliwości staramy się wziąć na siebie pozytywistyczną powinność docierania ze słowem pisanym do najmniejszych miast i miasteczek naszego regionu, bo z czytaniem jest niestety najgorzej. Zatem do dzieła. A dzieło i tym razem bardzo urozmaicone.

""17 maja 2013 roku o 18.00 mamy niewątpliwą przyjemność powitać powiślańsko-żuławską część jedenastu procent społeczeństwa. Tyle bowiem osób w Polsce, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej, przeczytało w minionym roku więcej niż siedem książek. Zakładamy bowiem, że nasi stali Czytelnicy czytają cztery numery kwartalnika „Prowincja” w ciągu roku (co daje w sumie niebagatelne ponad osiemset stron), a mając takie stabilne przyzwyczajenia, z pewnością sięgają po co najmniej trzy inne książki, by w zaszczytnych jedenastu procentach się znaleźć. Dziesięć lat temu do takiej liczby przeczytanych książek przyznawało się ponad 22% Polaków. Ponad 60% naszych współobywateli nie przeczytało żadnej książki. O tempora, o mores!, zakrzyknąłby dziś powtórnie Cyceron. Idąc jego tropem, my żadnego Katyliny jednak nie oskarżamy i w miarę naszych możliwości staramy się wziąć na siebie pozytywistyczną powinność docierania ze słowem pisanym do najmniejszych miast i miasteczek naszego regionu, bo z czytaniem jest niestety najgorzej.
Zatem do dzieła. A dzieło i tym razem bardzo urozmaicone. Proza, to poza naszymi stałymi autorami – Andrzejem Kasperkiem, Małgorzatą Jędrzejewską, Markiem Stokowskim, Grażyną Kamyszek, dwóch debiutujących na naszych łamach autorów czyli Andrzej Grzyb i Tomasz Stężała. W poezji sami debiutanci – Jerzy Bander, Jacek Żukowski, Hanna Duda i Zygmunt Mietlewski.
W wędrówkach po prowincji Łukasz Rzepczyński szuka śladów żydowskiej rodziny Isakowitz w Kwidzynie, Wiesław Olszewski podąża tropem Melchiora Wańkowicza, Teresa Ornass-Thiel wspomina rodziny dom w Sztumie, Tomasz Agejczyk twierdzę Malbork, Janusz Ryszkowski sztumskie historyjki kryminalne sprzed wieku, Bogumił Wiśniewski odkrywa ślady błogosławionej Doroty w Kwidzynie, Andrzej Czapliński przypomina początki Starego Dzierzgonia, Jerzy Kosacz przedwojenny kurort pod Bądkami, a Józef Urbaniak opisuje jeden dzień z życia emigranta w Lubece. Jerzy Chłosta dokumentuje losy Polaków na Powiślu w okresie międzywojennym, Marcin Owsiński pionierskie czasy Nowego Dworu po wojnie, a Leszek Sarnowski snuje refleksje wokół pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku. Wspominamy też naszych przyjaciół, którzy odeszli – Bolesława Kleina z Nowego Dworu Gdańskiego i sztumiankę Władysławę Thiel.
Rok 2013 został uznany za Rok Żołnierzy Wyklętych. O trudnych losach żołnierzy niepodległościowego podziemia w walce z komunistycznym reżimem pisze Marta Chmielińska-Jamroz i rozmawia o nich z prof. Piotrem Niwińskim.
Maciej Wąsik przepytuje Agnieszkę Cegielską, dziennikarkę TVN z jej pracy i związkach z rodzinnym Malborkiem. W naszej plastycznej rubryce prezentujemy sylwetkę Zofii Sumczyńskiej, absolwentki poznańskiej ASP, autorki malowniczych witraży z jednego z kościołów w Nowym Dworze Gdańskim. O Jej obrazach prof. Feliks Tomaszewski napisał, że „emanują ciepłem, spokojem, sentymentalnym figlem, niemalże chagallowską tajemnicą i niemalże chagallowską lekkością”.
Jak zwykle sporą dawką dobrego humoru dzielą się z Państwem Maciej Kraiński z Waplewa i Marek Stokowski z Malborka.
Życzymy miłej lektury…

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?