Oblicza PRL-u w Noc Muzeów – już 14 maja

Już po raz piąty zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznego na Europejską Noc Muzeów. Rok rocznie z wielką przyjemnością przygotowujemy dla Was ciekawe, pełne atrakcji podróże w czasie. Tym razem, 14 maja, przeniesiemy się wspólnie do czasów niezbyt odległych, ale do których już dziś wielu czuje sentyment: czasy PRL-u. Program>>

""Już po raz piąty zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznego na Europejską Noc Muzeów. Rok rocznie z wielką przyjemnością przygotowujemy dla Was ciekawe, pełne atrakcji podróże w czasie. Zapewne pamiętacie ubiegłoroczną  przygodę z wojskiem Napoleona, smak zupy cebulowej z białym winem, emocje towarzyszące rekonstrukcji bitwy i grze w boule. Tym razem, 14 maja, przeniesiemy się wspólnie do czasów niezbyt odległych, ale do których już dziś wielu czuje sentyment: czasy PRL-u. Program>>
Temat Oblicza PRL-u jest złożony, wielowątkowy i niełatwy do usystematyzowania, chcielibyśmy go pokazać z różnych stron, choć nie jest to łatwe wyzwanie. Z jednej strony zapraszamy do sal Muzeum Żuławskiego, by obejrzeć rekwizyty z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Sali Dwukolumnowej od godziny 20.00 będzie można posłuchać interesujących wykładów: dra Marcina Owsińskiego o trudnych czasach stalinizmu na Żuławach oraz Krzysztofa Gryndera o osobistych doświadczeniach i działalności w Solidarności. Z drugiej jednak strony wiemy, że wielu dziś już wspomina tamten okres z sentymentem, jako czas beztroskiego dzieciństwa, więc chcemy włączyć również do naszego programu elementy zabawy. Przede wszystkim zaproponujemy uczestnikom zabawę w kartki, charakterystyczny symbol czasów PRL-u, które reglamentowały dostęp do cukru, mięsa, kawy i innych towarów. Każdy, kto nas odwiedzi, otrzyma kupon kartkowy z różnymi aktywnościami, np.: Pchli Targ, Wystawa Oblicza PRL-u w Nowym Dworze Gdańskim, Kolejką do PGR-u, Pan tu nie stał – kącik gier i inne. Uczestnictwo w proponowanych przez nas atrakcjach oznacza zdobycie punktów. Trzeba ich zebrać, jak najwięcej, przewidujemy nagrody. Ponadto dzieci i dorośli będą mogli obejrzeć bajki na starych kliszach, wyświetlane projektorem obrazkowym, pograć w gry planszowe i karciane przywołujące rzeczywistość lat 70 i 80-tych. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził i każdy znajdzie coś dla siebie. Poza paradą samochodów, gdzie prym będą wiodły duże i małe fiaty, żuki i polonezy, zapraszamy na niezwykły pokaz zdjęć Nowego Dworu z lat 60-tych. Fotografie wykonane przez Gunthera Jeglina, podczas jego wizyty sentymentalnej do miasta, gdzie przed wojną jego rodzina prowadziła sklep drogeryjny przy obecnej ulicy Sikorskiego, wyłowione na internetowej aukcji przez Przemka Siwickiego – będą interesującym spacerem po dawnym Nowym Dworze. ""
Tradycyjnie w świętowanie Nocy Muzeów włącza się Żuławski Ośrodek Kultury, który zaprasza na tajemnicze Zwiedzanie ŻOK-u po zmroku  i po raz pierwszy do nowo otwartego Kina za rogiem, w którym będzie można obejrzeć film dokumentalny Pierwszy. Również Biblioteka Publiczna co roku wspiera nas swoimi zbiorami, tym razem, nie tylko najmłodszym, zaproponuje gry, które pozwolą sprawdzić poziom wiedzy na temat codzienności PRL-u. Natomiast Żuławska Kolej Dojazdowa proponuje przejażdżkę kolejką wąskotorową do Tujska pod hasłem Kolejką do PGR-u.
Jak co roku zadbamy o oprawę muzyczną. Czy dziś ktoś jeszcze pamięta czarne płyty? Z przyjemnością nastawimy nasze adaptery, by przywołać wspomnienia. Ponadto zaprosiliśmy Studio Wokalne Żuławskiego Ośrodka Kultury, by muzyka na żywo uprzyjemniła sobotni wieczór. Dopełnieniem całości będzie oczywiście wyśmienita strawa dla ciała. Zadbamy o kubki smakowe naszych gości, przygotujemy kultowe potrawy kuchni PRL-u. Zachęcamy, żeby zajrzeć do Fabryki Lodów Naturalnych. Nasz ulotka – kartka ze zdobytymi punktami, będzie upoważniała do rabatu.
Zapraszamy serdecznie. Warto z nami świętować Europejską Noc Muzeów. To okazja by nie tylko dowiedzieć się wielu interesujących faktów o epoce PRL-u, ale również by poczuć ten klimat i dobrze się bawić.
 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?