Nowy numer kwartalnika "Prowincja"

Właśnie ukazał się nowy numer kwartalnika „Prowincja” – pisma społeczno – kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław. Spotkanie promocyjne kwartalnika odbędzie się w środę 30 października o godz. 18.00 w Żuławskim Parku Historycznym. To już trzynasty numer kwartalnika "Prowincja". Oto, co pisze redaktor naczelny pisma Leszek Sarnowski: rozwiń>>    

""Właśnie ukazał się nowy numer kwartalnika „Prowincja” – pisma społeczno – kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław. Spotkanie promocyjne kwartalnika odbędzie się w środę 30 października o godz. 18.00 w Żuławskim Parku Historycznym. To już trzynasty numer kwartalnika "Prowincja". Oto, co pisze redaktor naczelny pisma Leszek Sarnowski:
– Przesądni, mimo prowincjonalnej proweniencji, zanadto nie jesteśmy. Trzynastka więc to nic szczególnego, oczywiście poza faktem dla nas najistotniejszym, że trwamy. A zatem….
W dziale poezji z przyjemnością witamy naszych przyjaciół – Lothara Quinkensteina z Berlina i Andrzeja Grzyba z Kociewia, a także jak zwykle kogoś z debiutantów – tym razem Katarzynę Piękoś z Malborka.
Proza to odkryte przez Andrzeja Kasperka opowiadanie austriackiej pisarki Marii von Ebner-Eschenbach o oryginalnym trunku Krambambuli, czyli gdańskiej wiśniówce, znanej też na Żuławach. Poza tym fragment powieści Miłość na gruzach Kosowa Izabeli Chojnackiej-Skibickiej, od niedawna mieszkanki Klecia pod Malborkiem, a także kolejna dawka naszej stałej już autorki Grażyny Kamyszek. W wędrówkach po prowincji Tomasz Agejczyk opowiada historię słynnego „Ołówka” dawnego kościoła w Nowym Stawie przekształconego dzięki środkom europejskim w centrum kultury, Antoni Barganowski opisuje losy mennonitów w dolinie kwidzyńskiej, Andrzej Kasperek uratowane, dzięki pasjonatom i marszałkowsko-ministerialnym środkom, żuławskie domy podcieniowe. Janusz Ryszkowski wraca do historii rodziny Morawskich, odkrywając na Powiślu ślady Kazimiery Iłłakowiczówny, a Mirosław Melerski przenosi nas do rodzinnych okolic pod Lipnem, gdzie odnajduje francuskiego zbiega ze Stutthofu, oryginalnego malarza, który po wojnie wybrał polską prowincję za swoją nową Ojczyznę.
Wzdłuż Wisły, przez nowy most w Kwidzynie (Jerzy Kosacz) wracamy do przedwojennej Białej Góry (Paweł Głogowski), śladami dawnych Pomezanów (Seweryn Szczepański). Po drodze Tomasz Agejczyk opowie o pomnikach wojennych powiatu kwidzyńskiego i nowodworskiego, Przemysław Szczuchniak o nastrojach w Malborku po poznańskim czerwcu 1956 roku, a Leszek Sarnowski o „Solidarności” w Kombinacie Rolnym „Powiśle” w Czerninie.
Polecamy też refleksje z dalekich krajów. Adam Langowski odkrywa Kolumbię w losach misjonarza z Waplewa, nastolatka ze Sztumu Elżbieta Piepiórka opisuje swoje życie w Dubaju, a Tomasz Gliniecki swoją wyprawę „garbusami” do Gibraltaru.
Jarosław Denisiuk przybliża nam malarstwo wybitnego artysty z Elbląga Janusza Hankowskiego, Dorota Maluchnik prezentuje sztumsko-dzierzgoński Teatr 3,5 i sylwetkę jego twórcy Marka Kurkiewicza, a Wacław Bielecki, zachwycając się koncertem muzyki Bacha w Sztumie, analizuje muzykę organową od Stegny po Kwidzyn.
I na deser, jak zwykle, Maciej Kraiński i Marek Stokowski. Smacznego! Miłej, jesiennej lektury!

Można będzie zakupić bieżący numer pisma i otrzymać autografy autorów.

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?