Flisacy z Ulanowa na liście UNESCO

Nasz kolega Jarek Kałuża inicjator Królewskiego Flisu, który w 2013 roku przybył replikami szkut na Noc Muzeów do stolicy Żuław, przekazuje nam dobrą wiadomość: Jest nam niezmiernie przyjemnie poinformować, że flisacy z Ulanowa uroczyście odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie wpis na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dowodzi to niezbicie, że warto trwać w tradycji i ją pielęgnować. Docenienie kolegów przez Komitet UNESCO cieszy nas ogromnie. Jak wiadomo, uparty uczeń Ulanowskiego Bractwa świętej Barbary, Królewski Flis na Wiśle pływa na podstawie dwóch dekretów: „O wolności żeglugi” króla Jana Olbrachta z 1496 roku i „Dekretu o Tolerancji” z 1573 roku. Ten ostatni jest również umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nasz kolega Jarek Kałuża inicjator Królewskiego Flisu, który w 2013 roku przybył replikami szkut na Noc Muzeów do stolicy Żuław przekazuje nam dobrą wiadomość:
Jest nam niezmiernie przyjemnie poinformować, że flisacy z Ulanowa uroczyście odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie wpis na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dowodzi to niezbicie, że warto trwać w tradycji i ją pielęgnować. Docenienie kolegów przez Komitet UNESCO cieszy nas ogromnie.
Jak wiadomo, uparty uczeń Ulanowskiego Bractwa świętej Barbary, Królewski Flis na Wiśle pływa na podstawie dwóch dekretów: „O wolności żeglugi” króla Jana Olbrachta z 1496 roku i „Dekretu o Tolerancji” z 1573 roku. Ten ostatni jest również umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO.                          
Tym bardziej cieszy nas nobilitacja Kolegów z Ulanowa. Trafić na tak zacną kulturową półkę na świecie to wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla wszystkich flisaków na Wiśle.
Cieszmy się wszyscy razem, bo od teraz będziemy pływali z żywym pomnikiem Światowej Kultury – Ulanowem.
Za Królewski Flis
Jarosław Kałuża
www.flisacy.ovh.org
 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?