Europejska Noc Muzeów – Napoleon na Żuławach

Europejska Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim to już tradycja, która przyciąga rzesze miłośników historii i kultury do stolicy Żuław. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 maja 2015 r. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, zwiedzaniu Muzeum Żuławskiego i Żuławskiego Ośrodka Kultury będzie towarzyszyć inscenizacja historyczna. W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów będą wydarzenia z okresu, gdy na Żuławach stacjonowały wojska Napoleona Bonaparte.      

Europejska Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim to już tradycja, która przyciąga rzesze miłośników historii i kultury do stolicy Żuław. Tegoroczna edycja odbędzie się 23 maja 2015 r. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, zwiedzaniu Muzeum Żuławskiego i Żuławskiego Ośrodka Kultury będzie towarzyszyć inscenizacja historyczna.

W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów będą wydarzenia z okresu, gdy na Żuławach stacjonowały wojska Napoleona Bonaparte. Wspólnie z członkami grup rekonstrukcyjnych, postaramy się przedstawić, jak wyglądało życie w czasach, gdy tereny położone w Delcie Wisły były sceną walk pomiędzy wojskami francuskimi i pruskimi. Plac przed Muzeum Żuławskim zmieni się w obóz wojskowy, w którym odbywać się będzie musztra, odlewanie kul do muszkietów i pokazy strzeleckie.

Nie zabraknie również interesujących wykładów, które swą tematyką będą nawiązywały do prezentowanych inscenizacji. Przewidzieliśmy również szereg atrakcji towarzyszących. Przed budynkiem Żuławskiego Parku Historycznego toczyć się będzie I Turniej w Boule. Można będzie również skosztować serów i francuskiego wina oraz słynnej zupy cebulowej, która na Żuławy miała przybyć wraz z wojskami napoleońskimi. A melodie kraju znad Loary, w akordeonowym wykonaniu Pawła Nowaka, dopełnią klimatu wieczoru.

Program:
16:00 – 19:00  I Turniej w Boule o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego
18:00 – 24:00  Zwiedzanie Muzeum Żuławskiego
16:00 – 23:00  Prezentacja literatury związanej z okresem napoleońskim ze zbiorów Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
19:00 – 20:00  Inscenizacja historyczna Napoleon na Żuławach
20:00 – 21:00  Koncert akordeonowy muzyki francuskiej w wykonaniu Pawła Nowaka
20:00  Degustacja sera i napoleońskiej zupy cebulowej
20:00, 21:00, 22:00, 23:00  Zwiedzanie ŻOK-u po zmroku
20:00 – 21:00  Finał I Turnieju w Boule o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego
20:00 – 21:00   Wojska napoleońskie na Pomorzu – Piotr Czerepak
21:00 – 22:00   Napoleon a sprawa polska – dr Dariusz Piasek
21:30   Losowanie i wręczanie nagród w konkursie oraz Turnieju w Boule
22:00 – 23:00   Tiegenhof/Nowy Dwór Gdański w XIX wieku. Przyczynek do dziejów  małego miasta na Żuławach – Łukasz Kępski

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?