Europejska Noc Muzeów 2019 – relacja

Europejska Noc Muzeów 2019 – Mennonici na Żuławach już za nami. Choć do ostatniej chwili drżeliśmy o pogodę, musimy przyznać, że ostatecznie wszystko się udało. I to jak!       

Europejska Noc Muzeów 2019 – Mennonici na Żuławach już za nami. Choć do ostatniej chwili drżeliśmy o pogodę, musimy przyznać, że ostatecznie wszystko się udało. I to jak! 

Przygotowania do Nocy Muzeów trwały już od pół roku, przyśpieszyły w ostatnim tygodniu, natomiast pełnego rozpędu nabrały w piątek i sobotę.  Wszystko musiało być gotowe na godzinę 20.00 w sobotę, by, dla mieszkańców, turystów, wszystkich naszych gości, otworzyć drzwi żywego muzeum.   I rzeczywiście, o godzinie 20.00 pojawili się pierwsi goście.  Na dolnej sali mogli posłuchać opowieści przy makiecie dawnego Nowego Dworu i porównać wygląd miasta obecny z tym przedwojennym. Nieopodal swoją pracę wykonywał strażnik wałowy, przyuczając do tego trudnego i odpowiedzialnego zadania swoich synów – opowiadał też gościom o warunkach życia na Żuławach i zagrożeniach związanych z powodzią.

Na piętrze pachniało zupą klopsową i świeżym chlebem. Mennonicka gospodyni przygotowywała posiłek dla swojej licznej rodziny.  Nieopodal odpoczywali majestatyczni seniorowie rodu, snując przy tym opowieści z przeszłości. Wszędzie natomiast można było spotkać  biegających, spacerujących  i oferujących gościom zwiebacki młodych ludzi. 

Zwiebacki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Pochodzą z kuchni przedwojennych mieszkańców naszego regionu. Postanowiliśmy je przywrócić i nieco zmodyfikować, oferowaliśmy wersję wytrawna i słodką. O historii zwiebacków można było poczytać na ulotkach rozdawanych przez naszych wolontariuszy. Można też było skosztować smarowidła z gęsiną. 

Na Strychu Osobliwości licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać dwóch wykładów: „Mennonici – narodziny wyznania” i „O mennonitach na Żuławach” oraz obejrzeć, dostępne w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, publikacje na ten temat.

A wędzie roznosił się zapach świeżo rwanego bzu…

Tymczasem przy budynku Muzeum Żuławskiego też wiele się działo. Grupa aktorów z Teatru Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki  animowała gości, którzy mogli wziąć udział w różnorodnych konkurencjach, m. in.: rzut workiem z sianem na odległość, napełnianie wodą fiolki za pomocą drewnianej łyżki, łowienia ryb w balii, rozwiązywanie zagadek o tematyce przyrodniczej i wiedzy o rolnictwie, ubijanie śmietany, mielenie ziarna na mąkę za pomocą żarna i inne. 

A o godzinie 22.00 rozpoczął się spektakl „Timmerliden – Cieśle”. Goście zgromadzeni przy scenie letniej mogli obejrzeć scenę z życia mennonitów. Wielkie wrażenie zrobił sąd, wjeżdżając na rozprawę stylową bryczką, zaprzągniętą w dwa konie. 

Europejska Noc Muzeów 2019 okazała się sukcesem. Odwiedziło nas tego wieczora około 600 osób. Mnóstwo pracy włożyli w przygotowanie pracownicy Żuławskiego Parku Historycznego i Zarząd Klubu Nowodworskiego. Nie byłoby to możliwe oczywiście bez pracy wolontariuszy i pomocy ze strony zaprzyjaźnionych instytucji i podmiotów. Dziękujemy: Żuławski Ośrodek Kultury, Teatr Janek Wędrowniczek, Hurtownia Chemiczna MB Dulux, Mleczarnia Maluta, Gospoda Mały Holender, Willa Restauracja Joker, Mentor Ubezpieczenia, Stajnia u Bohuna, Lokalna Grupa Rybacka Brać Mierzei,  Żuławska Lokalna Grupa Działania, Powiat Nowodworski, Biblioteka Publiczna MIG Nowy Dwór Gdański, Bank BGŻ.

Organizatorem i pomysłodawcą Europejskiej Nocy Muzeów 2019 był Klub Nowodworski.

Impreza współfinansowana przez Miasto i Gminę Nowy Dwór Gdański w ramach projektu: „Żuławiak – to brzmi dumnie!”. 

Zapraszamy do galerii zdjęć>>>

 

 

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?