Wielki Głód na Ukrainie 1932 -1933. Nowa wystawa w Żuławskim Parku Historycznym

Od 24 lutego do 11 marca 2014 roku w Żuławskim Parku Historycznym dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej mieszkańcy naszego regionu mogą obejrzeć wystawę „Wielki Głód na Ukrainie 1932 – 1933”. Wielki Głód wywołany przez komunistów na Ukrainie w roku 1932 to jedna z największych zbrodni XX wieku. To zaplanowane ludobójstwo pochłonęło przez rok, jak podają historycy od 3,5 do 7 milionów ludzkich istnień, pomimo tego, że w trakcie jego trwania ZSRR utrzymywało, iż żadnego głodu nie było.

Od 24 lutego do 11 marca 2014 roku w Żuławskim Parku Historycznym dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej mieszkańcy naszego regionu mogą obejrzeć wystawę „Wielki Głód na Ukrainie 1932 – 1933”. 

Wielki Głód wywołany przez komunistów na Ukrainie w roku 1932 to jedna z największych zbrodni XX wieku. To zaplanowane ludobójstwo pochłonęło przez rok, jak podają historycy od 3,5 do 7 milionów ludzkich istnień, pomimo tego, że w trakcie jego trwania ZSRR utrzymywało, iż żadnego głodu nie było. Wręcz przeciwnie starało się pokazać światu, jak wspaniale żyje się ukraińskim chłopom w systemie komunistycznym. W miejscach gdzie ludzie umierali z braku pożywienia, pojawiały się plakaty, grupy teatralne i muzyczne, które kreowały cudowny obraz „ukulturalnionych kołchoźników”.

Komuniści nigdy nie przyznali się do wywołania, jak i istnienia głodu na Ukrainie. W trakcie jego trwania w większości milczały również kraje Europy Zachodniej, które starały się zachować jak najlepsze stosunki dyplomatyczne z ZSRR i sprawę Ukrainy traktowały jako wewnętrzną kwestię rządzonego przez Józefa Stalina państwa.

Przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej wystawa, to próba przywrócenia pamięci o jednej z najokrutniejszych zbrodni ludzkości ubiegłego stulecia. Na ekspozycji wykorzystano liczne materiały archiwalne i ikonograficzne obrazujące tragedię ukraińskich miast i wsi.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?