Grodziska na Żuławach? Kolejny temat, który wydaje się dosyć abstrakcyjny, bo przecież na samych Żuławach ich rzeczywiście nie ma, a przynajmniej nie ma współcześnie. Wiemy jednak, że zanim przyszli tutaj krzyżacy i zbudowali murowane zamki i dwory, na Żuławach osiedlali się Słowianie i Prusowie, którzy także wznosili tutaj swoje warownie. Zapraszamy 15 lutego 2014r. o godzinie 18.00 na strych Muzeum Żuławskiego. Były to drewniano-ziemne grody, których pozostałością są właśnie tytułowe grodziska. Wznoszono je nie tylko na żuławskiej równinie (te rzeczywiście są dzisiaj zaginione), ale także w jej bezpośrednim sąsiedztwie, na skraju otaczających Żuławy morenowych wzniesień, i o tych można opowiedzieć znacznie więcej. Przy okazji poruszymy również frapujący temat tzw. drzew wartowniczych, czyli swoistych zamków na drzewach, które krzyżacy zakładali na terenie Żuław w XIII w.
Zapraszamy na następne:
Koleje wąskotorowe na Żuławach – dr Dariusz Piasek, Grzegorz Fey, Filip Bebenow
1 marca 2014 r. 18.00 sala dwukolumnowa Żuławskiego Parku Historycznego
Jeszcze 50 lat temu tory kolejki wąskotorowej docierały do połowy żuławskich wiosek, dzisiaj pozostały po nich tylko wspomnienia, stare fotografie, ślady rozebranych torowisk i zerwanych mostów. Nieubłagane procesy gospodarcze, w tym zwłaszcza rozwój transportu samochodowego, sprawiły, że miniaturowe parowozy i rozklekotane wagoniki już nigdy nie pojadą wzdłuż żuławskich dróg i kanałów. Na pociechę została nam tylko wakacyjna kolejka kursująca między Nowym Dworem Gdańskim, Mikoszewem i Sztutowem. Spróbujemy zatem przypomnieć czasy jej świetności, opowiedzieć o trasach, dworcach, taborze, niezwykłych rozwiązaniach technicznych, dziwnych epizodach, a także o powolnym odchodzeniu w przeszłość…
Żuławy w Wolnym Mieście Gdańsku – dr Dadiusz Piasek
12 kwietnia 2014 r. 18.00 sala dwukolumnowa Żuławskiego Parku Historycznego
Wolne Miasto Gdańsk obejmowało prawie całe Żuławy, można więc z pewną przekorą powiedzieć, że było ono bardziej żuławskie niż gdańskie. Chociaż czasy te wydają się dosyć bliskie, to wiemy o nich chyba mniej niż o Żuławach średniowiecznych czy nowożytnych. Jaki był skład etniczny przedwojennych Żuław? Jak wyglądało życie codzienne ich mieszkańców? Z czego żyli, jakie mieli dochody, na co wydawali pieniądze? Jaka była sytuacja mniejszości polskiej? Ilu było protestantów, a ilu katolików? Jakie było nastawienie polityczne Żuławiaków? Ilu z nich popierało Hitlera i jego partię? Co pozostało z tamtej rzeczywistości? Oto niektóre zagadnienia, które poruszymy na tym spotkaniu.