Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę – Drzewko za kasztany i żołędzie

Nadeszła kalendarzowa jesień. Dni stają się krótsze, ranki chłodniejsze. Nieuchronnie zbliża się najtrudniejsza pora roku, na nadejście której szykuje się cała przyroda. Najważniejszym symbolem jesieni są dojrzewające owoce i nasiona, które rośliny produkują by przetrwać, a z których nauczyły się  korzystać się wszelkie zwierzęta. Każde znajdzie dla siebie jakiś przysmak, jedzą więc dużo, by przytyć i zgromadzić w ciele trochę zapasów na chudsze dni.  

""Nadeszła kalendarzowa jesień. Dni stają się krótsze, ranki chłodniejsze. Nieuchronnie zbliża się najtrudniejsza pora roku, na nadejście której szykuje się cała przyroda. Najważniejszym symbolem jesieni są dojrzewające owoce i nasiona, które rośliny produkują by przetrwać, a z których nauczyły się  korzystać się wszelkie zwierzęta. Każde znajdzie dla siebie jakiś przysmak, jedzą więc dużo, by przytyć i zgromadzić w ciele trochę zapasów na chudsze dni.  Podczas zimy zwierzęta coraz częściej mogą liczyć na pomoc człowieka w postaci dokarmiania. Należy jednak pamiętać, żeby kierować się bardzo rygorystycznymi zasadami, w przeciwnym razie wyrządzimy więcej krzywdy niż pożytku. A zasady są proste: 1. Dokarmiamy tylko zimą. 2. Pokarm podajemy systematycznie. 2. Pokarm musi być właściwy i w odpowiedniej ilości. 

Co roku tematykę dokarmiania poruszają pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Akcja „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” na stałe wpisała się do działań edukacyjnych Parku i rokrocznie spotyka się z ogromnym odzewem, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, którzy z równie dużym zapałem angażują się w akcję. Wsparcie akcji przez WFOŚiGW w Gdańsku umożliwiło od trzech lat rozszerzenie działań i zorganizowanie zbiórki poza szkołami, dzięki czemu zaangażowali się w nią również dorośli.  Wzorem lat ubiegłych zapraszamy zatem Państwa do udziału w akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę – drzewko za kasztany i żołędzie”. Inicjatorem działań jest Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”. Partnerami akcji są: Nadleśnictwo Elbląg, Koło Łowieckie Sokół nr 7 w Gdańsku oraz Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Patronat medialny nad imprezą objął Dziennik Bałtycki. Pobijmy ubiegłoroczny rekord! Na finale akcji zebraliśmy ponad tonę darów jesieni, co w połączeniu ze zbiórką w szkołach dało 5 ton zapasów na zimowe chłody.

Co zbieramy? Oczywiście kasztany i żołędzie, które już grawitacyjnie spadają na ziemię. Jednak aby dotrwały do finału akcji, która odbędzie się 29 października 2015 r. przed Żuławskim Parkiem Historycznym, należy je przechowywać w skrzynkach lub workach materiałowych w dobrze przewietrzonym, suchym miejscu. Inaczej zawilgną i spleśnieją, stając się nieprzydatne zwierzętom. Pamiętajmy, aby zbierać je tylko z domowych podwórek, poboczy dróg w obszarach zabudowanych oraz innych miejsc, do których na pewno nie dotrą dzikie zwierzęta. Nie zbieramy ich z zadrzewień śródpolnych, dawnych siedlisk osadniczych, lasów itp. Zebrane nasiona i owoce można będzie wymienić na drzewko, które wzbogaci nasze przydomowe ogrody. Dla szkół, które zbiorą najwięcej kasztanów i żołędzi przygotowane zostaną ogniska z kiełbaskami, którym towarzyszyć będą pogadanki na temat dokarmiania i zwyczajów leśnych zwierząt.

Dla kogo te rarytasy? Kasztany zjedzą daniele, a z żołędzi skorzystają dziki i sarny. Treściwa karma, w postaci takiej, jaką zwierzęta znajdują w przyrodzie, to  najlepsza pomoc zaofiarowana zwierzętom przez człowieka. 

 

Zapraszamy!

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?