Opowieść o pierwszych osadnikach. Film "Panie na Żuławach"

Zapraszamy na film "Panie na Żuławach". Najnowsza produkcja Klubu Nowodworskiego poświęcona została powojennym osadnikom, a ściślej mówiąc osadniczkom. Obejrzyj na YouTube        

Scenariusz, którego autorkami są Mariola Mika i Kamila Ziętek, oparty jest na autentycznych wspomnieniach osadniczek zgromadzonych w ramach Muzeum Opowieści Klubu Nowodworskiego. Za kamerą ponownie stanął Krzysztof Kowalski znany m.in. ze swojego autorskiego programu ,,Krzy.K. sPokoju”. W role osadniczek wcieliły się zaś aktorki z Teatru bez Kutyny działającego przy Żuławskim Ośrodku Kultury.

Panie, Kobiety, nasze Prababcie, Babcie, Mamy… To właśnie przez pryzmat ich wspomnień chcieliśmy pokazać, z czym musieli mierzyć się nasi przodkowie przybyli na Żuławy po II wojnie światowej.

Osadniczki – ich wrażenia, emocje, lęki, nadzieje, radości. Ogrom tragedii, których doświadczały w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu przybywając na zrujnowane przez działania wojenne i zatopione Żuławy, codzienne mierzenie się z problemami, których nawet sobie nie wyobrażamy hartowały je. A wiara i nadzieja, że będzie lepiej, dawały im siłę by ten ciężki czas przetrwać.

Produkcja jest jednym z elementów obchodów tegorocznego Dnia Osadnika, który nie mógł się odbyć w tradycyjnej formie.

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad nim, wiedzieliśmy, że będzie to film o dzielnych kobietach, lecz nie mieliśmy pojęcia, że jego premiera odbędzie się w czasie tak ważnym dla współczesnych kobiet. Dedykujemy ten film pamięci żuławskich osadników powojennych oraz wszystkim silnym kobietom.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Gmina Nowy Dwór Gdański w ramach projektu "450 lat Nowego Dworu Gdańskiego".

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?