Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w Żuławski Park Historyczny! W piątek, 18 października nasza Sala Dwukolumnowa zmieni się w przestrzeń wystawy prac dwóch wyjątkowych artystów – Roberta Bluja oraz Andrzeja Filipowicza. Początek o godz. 18:00.
Z kolei, 19 i 20 października będzie można wziąć udział w wyjątkowych warsztatach malarskich, które poprowadzi autor prac z naszej wystawy, Robert Bluj.
Zaplanowaliśmy dwudniowe warsztaty dla dwóch grup:
początkującej – jeśli lubisz rysować i malować, masz za sobą pierwsze próby z farbami olejnymi, ale to dopiero początki,
zaawansowanej – jeśli malujesz obrazy olejne, za Tobą już kilka prac może chcesz studiować kierunki związane ze sztuką, chodzisz na kółko plastyczne, to ta grupa jest dla Ciebie.
Organizatorzy zapewniają materiały, ale jeśli macie ulubione farby i pędzle zabierzcie je ze sobą!
I grupa początkująca:
19/10/2019 sobota godz: 10:00 – 13:00
20/10/2019 niedziela 10:00-13:00
II grupa zaawansowana:
19/10/2019 sobota 15:00-18:00
20/10/2019 niedziela 15:00-18:00
Zapisy i informacje:
tel. 55 247 57 33
kom. 518 263 676
Robert Bluj
Urodzony w 1970 r. w Wilnie na Litwie. W latach 1992–97 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończył dyplomem. W 2014 r. w macierzystej uczelni obronił doktorat w zakresie sztuk pięknych. W 2000 r. założył autorskie studio rysunku i malarstwa, w którym prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi w zakresie rysunku, malarstwa oraz podstaw kompozycji i perspektywy. Każdego roku studio organizuje młodzieżowe warsztaty i plenery malarskie. Uczniowie, którzy wyszli z pracowni Bluja kontynuują naukę na wielu wyz˙szych artystycznych uczelniach Litwy oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Od 2002 r. jest członkiem Związku Malarzy Litwy. W 2005 r. decyzją Ministra Kultury Litwy (nr 2V–520) otrzymał status twórcy sztuki. W 2008 r. pełnił funkcję kuratora wystawy prac malarzy polskiego pochodzenia należących do Związku Plastyków Litwy. Wystawa ta zorganizowana była w ramach Światowego Zjazdu Wilniuków. W 2011 r. brał udział w jury konkursu na „Plakat Czesława Miłosza”, zorganizowanego przez Instytut Polski w Wilnie z okazji światowego roku poety. W 2009 r. odznaczony został Medalem Związku Polaków na Litwie za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie oraz Medalem i Dyplomem honorowym na I Międzynarodowej Wystawie Malarstwa i Grafiki “Barwy Polski w Rzymie”, który miał miejsce w Cascina Farsetti. W 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Roberta Bluja Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięcia w działalności artystycznej. Jak sam mówi: Moje malarstwo jest działaniem bardzo logicznym, wynikającym z doświadczeń i wrażeń nabytych, dlatego, mimo podejmowania tych samych tematów, odnajduję coraz to nowe wątki, które chcę utrwalić. Za pomocą pędzla i farb pragnę tworzyć swój niedoskonały, ale prawdziwy, przekonujący świat inspirowany istotą ludzką. Pociągnięcia pędzla dotykają płótna delikatnie, a nieraz szorstko i gwałtownie. Mieszanka mediów malarskich w połączeniu z gęstą farbą olejną tworzy konsystencję plastyczną. Do tego posłuszną, by malować i utrwalać na płótnie świat piękny. O malarstwie trudno mówić. Najlepiej obserwować proces twórczy i widzieć, jak powstaje obraz. Ale to misterium jest zamknięte od obcych spojrzeń i tylko nielicznym zaufanym odchylam skrawek kurtyny. Nie można zapominać – i ta uwaga jest ważna na początku rozważań, choć w pierwszym momencie dla odbiorcy wyda się banalna – że do powstania obrazu potrzeba jest dobra kondycja fizyczna twórcy.
Andrzej Filipowicz
Ukończył Państwowy Uniwersytet w Grodnie na wydziale Malarstwa i Rysunku. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym polegającym na łączeniu różnych materiałów i konwencji. Artysta nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Osiąga także znaczne sukcesy w projektowaniu wnętrz, fotografii i grafice. Jego obrazy przywołują absolut, są jak dążenie do tego co piękne, wzniosłe, doskonałe, są nierealnie wyidealizowane, dalekie od rzeczywistości. Nie wyobrażają stanu faktycznego, a dążenie do tego stanu, jakby artysta chciał za wszelką cenę, poprzez swój wyobrażony świat, zachować to co według niego kryje się pod pojęciem piękna. Ale oddajmy głos samemu Filipowiczowi: Dzieciństwo jest magicznym czasem, ale możemy ocalić w sobie to, co było wówczas ważne. Poczuj przyjemność z dotykania piękna, otwórz wewnątrz siebie drzwi na ten stan. Niech wleci jak lekki barwny motyl. Niech z nim pojawi się zapach niczym światło, co cicho wchodzi do duszy i daruje pragnienie, szczęście i wolność. W człowieku bez marzeń nie ma życia. Miejcie marzenia, nie płoszcie ich. Bądźcie marzycielami.
Zapraszamy!