Hermann Göring na Żuławach – unikatowe zdjęcia

Nieznane dotąd zdjęcia z uroczystego przejazdu Hermanna Göringa przez ulice ówczesnego Tiegenhof przekazał nam Richard Brook, mieszkaniec Carlsbad w Kalifornii. Premier rządu niemieckiego odwiedził Wolne Miasto Gdańsk 5 kwietnia 1935 roku o czym szeroko informowała również polska prasa. Jednymi z punktów programu wizyty były odwiedziny żuławskich miasteczek Nowego Dworu i Nowego Stawu. Otto Bruck, ojciec Richarda Brooka, w latach 1931-1938 miał w Tiegenhof prywatną praktykę dentystyczną. Ponadto, dwa z przekazanych zdjęć przedstawiają pierwszomajowe pochody organizowane na ulicach Nowego Dworu w 1933 i 1934 roku. Wszystkie udostępnione Żuławskiemu Parkowi Historycznemu zdjęcia zostały wykonane z okien nie istniejącego już dzisiaj domu stojącego przy skrzyżowaniu ulic Wejhera i Kopernika (dawniej skrzyżowanie Martkstraße, Schlosserstraße i Roßgarten).  

Nieznane dotąd zdjęcia z uroczystego przejazdu Hermanna Göringa przez ulice ówczesnego Tiegenhof przekazał nam Richard Brook, mieszkaniec Carlsbad w Kalifornii. Premier rządu niemieckiego odwiedził Wolne Miasto Gdańsk 5 kwietnia 1935 roku o czym szeroko informowała również polska prasa. Jednymi z punktów programu wizyty były odwiedziny żuławskich miasteczek Nowego Dworu i Nowego Stawu.
Otto Bruck, ojciec Richarda Brooka, w latach 1931-1938 miał w Tiegenhof prywatną praktykę dentystyczną. Ponadto, dwa z przekazanych zdjęć przedstawiają pierwszomajowe pochody organizowane na ulicach Nowego Dworu w 1933 i 1934 roku. Wszystkie udostępnione Żuławskiemu Parkowi Historycznemu zdjęcia zostały wykonane z okien nie istniejącego już dzisiaj domu stojącego przy skrzyżowaniu ulic Wejhera i Kopernika (dawniej skrzyżowanie Martkstraße, Schlosserstraße i Roßgarten).
Bruckowie to rodzina śląskich niemieckich Żydów. Brat Otta, Fedor Bruck (Theodore Brook), również dentysta, mieszkający przed wojną w Legnicy, zapisał się w historii jako świadek przy identyfikacji zwłok Hitlera w Berlinie w 1945 roku. Fedor Bruck wyemigrował w 1947 roku do USA. Za nim wyjechał Otto i ich matka (siostra zginęła w Auschwitz). W 1952 rodzina przyjęła nazwisko Brook.
Żuławski Park Historyczny stara się ustalić jak najwięcej szczegółów związanych z historią życia i pobytem Otto Brucka w Nowym Dworze Gdańskim. Galeria>>

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?