Dżuma w Prusach Królewskich 1708-1711. Spotkanie Żuławskiej Kafejki Historycznej

W poniedziałek, 29 listopada zapraszamy na kolejną odsłonę Żuławskiej Kafejki Historycznej.  Tym razem porozmawiamy z historyczką dr Katarzyną Pękacką-Falkowską z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a naszym tematem będzie „Dżuma w Prusach Królewskich 1708-1711”.                

W ostatnich tygodniach dzieje się u nas naprawdę dużo, a to w związku z projektem „Mennonici w Polsce. Wspólne dziedzictwo”. Nie zapomnieliśmy jednak o Żuławskiej Kafejce Historycznej. 29 listopada 2021 r. zapraszamy na Kanał FB Żuławskiego Parku Historycznego na spotkanie z historyczką dr Katarzyną Pękacką-Falkowską z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tematem naszej rozmowy będzie „Dżuma w Prusach Królewskich 1708-1711”. Chcemy jednak do tego niezwykle ciekawego zagadnienia podejść od innej strony. Porozmawiamy o sytuacji kobiet w czasie moru, roli duchowieństwa katolickiego i protestanckiego w czasie epidemii, tego jak zabezpieczano się przed rozprzestrzenianiem zarazy oraz czy przepisy prawne wydawane władze były respektowane przez obywateli Torunia, Gdańska i Elbląga. Poruszymy również wątek mazaczy dżumowych.

Kim jest nasz gość? Dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – jest absolwentką historii i socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam również uzyskała doktorat. Od wielu lat związana jest zawodowo z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego. Jej zainteresowania koncertują się przede wszystkim wokół szeroko rozumianej historii medycyny wczesnonowożytnej, historii społecznej Prus Królewskich oraz edytorstwie źródłowym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny. Nagrodzona w 2013 r. przez Prezesa Rady Ministrów za najlepszy doktorat. Jej najnowsza publikacja „Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej” została nagrodzona w Konkursie na  Książkę Historyczną Roku im. Karola Modzelewskiego  oraz w Konkursie Polskiego Towarzystwa Historycznego na Książkę Roku.

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?