Czy istnieje tożsamość żuławska? Zapraszamy na Żuławską Kafejkę Historyczną

Czy istnieje tożsamość żuławska? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na najbliższej Żuławskiej Kafejce Historycznej, w poniedziałek 16 maja o godz. 18.00. Naszym gościem będzie dr. Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się na naszym profilu FB.                

Czy istnieje tożsamość żuławska? To pytanie, które nurtuje wielu z nas od dawna. Postaramy się na nie odpowiedzieć wspólnie z dr. Aleksandra Paprot-Wielopolska z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego podczas kolejnej Żuławskiej Kafejki Historycznej.

Wyjątkowo spotykamy się tym razem nie na koniec miesiąca, a już w najbliższy poniedziałek, 16 maja. Zaczynamy, jak zwykle o 18:00 na naszym profilu FB.

Aleksandra Paprot-Wielopolska- doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej  (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała jako starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym Sekcji Stroju Ludowego oraz Sekcji Ukrainoznawczej). Jest także sekretarzem redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Współpracuje z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną (oral history). Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi (2012), a także Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński (tom 3, 2015) i książki Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku (2018), współautorka publikacji Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?