Czas rozpocząć akcję zbierania kasztanów i żołędzi!

Powoli zbliżamy się do jesieni. Czas rozpocząć akcję  „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”!

Powoli zbliżamy się do jesieni. Czas rozpocząć akcję  „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”! Mimo trwającego jeszcze lata, w przyrodzie widać jesienne oznaki. Zanim przyjdą chłody, a kasztany i żołędzie z naszych podwórek i poboczy dróg, albo spleśnieją, albo przykryje je śnieg,warto zadbać, by się nie zmarnowały. 

Od wielu lat Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”  prowadzi zbiórkę darów jesieni i przeznacza je na paszę dla leśnych zwierząt.  Część  przechowywana jest na zimowe chłody, a część już w październiku trafi do leśnych paśników.  Ktoś spyta dlaczego tak? Przecież zwierzęta mają teraz co jeść.  Podkreślamy – kasztany i żołędzie na naszą akcję można zbierać tylko i wyłącznie w rejonie obszarów zabudowanych,  w pobliżu domostw oraz z innych miejsc, do których zwierzyna ma utrudniony dostęp i na pewno nie skorzysta z tego pokarmu. Na naszym podwórku kasztany i żołędzie na pewno się zmarnują, a robiąc porządki wyrzucimy je lub spalimy. Warto zatem spożytkować je jako paszę dla zwierząt. My zawieziemy je do paśników, dzięki czemu zwierzęta będą miały pożywne jedzenie i nabiorą masy oraz tłuszczyku na zimowe chłody. Kasztany to przysmak danieli, natomiast z żołędzi skorzystają dziki, sarny i daniele, a nawet sójki.

Zachęcamy zatem do zbiórki. W szkołach na terenie Parku i otuliny już akcja trwa! Włączyły się do niej również placówki z Marzęcina i Lubieszewa. Jak co roku dla najbardziej zaangażowanych uczestników przewidziane są nagrody gry planszowe i gadżety, a Koło Łowieckie Sokół nr 7 z Gdańska przekaże książki.  Na finale akcji, który odbędzie się w październiku br. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim (dokładną datę podamy później), będzie można za każde 10kg kasztanów i żołędzi odebrać sadzonkę drzew i krzewów, zakupionych dzięki dofinansowaniu akcji z WFOŚiGW w Gdańsku. Kasztany można zbierać i przechowywać w suchych miejscach, w przewiewnych opakowaniach (skrzynki, worki – ale nie foliowe). Można je będzie przywieźć na akcję, lub wcześniej do siedziby Parku.

W ramach akcji można również umówić się na pogadankę z pracownikiem Parku w temacie prawidłowego dokarmiania zwierzyny  – kiedy  taka pomoc jest potrzebna, kto powinien się tym zajmować, itp. wszystko po to, by nie zaszkodzić przyrodzie. Pogadanki, lub wyjścia w teren można umówić pod tel. 552477106, lub pod adresem j.bulak@pomorskieparki.pl . 

Zapraszamy!

 

Udostępnij tę informację:

Facebook
Twitter
Pinterest

Chcesz więcej?