Kolejna ważna rozmowa, tym razem z pytaniem w tle – jak poradzić sobie w delcie Wisły z nadmierną aktywnością bobrów odbyła się w ramach Kawiarenki obywatelskiej, która odbyła się 25 marca 2011 r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Do dyskusji przyjęli zaproszenie: Janusz Goliński – wójt Gminy Cedry Wielkie, który opowiedział o swoich doświadczeniach powodziowych z 2010 roku i dr Adrian Zwolicki z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, który przedstawił zwyczaje i zachowania bobrów oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z bobrami w innych krajach europejskich.
Najnowsze, niesamowite, informacje o skali działalności bobrów w okolicy Nowego Dworu Gdańskiego przedstawił Ireneusz Dymiński – zawodowy strażnik wałowy Tugi i Świętej. W dyskusji zabrali głos mieszkańcy zaniepokojeni skalą problemu oraz goście Czesław Elzanowski – Wice Marszałek Województwa Pomorskiego, Sławomir Szymański – kierownik nowodworskiego oddziału Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Jacek Michalski Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Elżbieta Klimaszewska przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, spotkanie prowadził Grzegorz Gola – Prezes Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja. Zapewniamy, że wnioski z konferencji będą miały swój dalszy bieg. Zostanie opracowany audyt bobrzych problemów na podstawie, którego będą podejmowane kolejne kroki zachowania równowagi pomiędzy bobrami a ludźmi w delcie Wisły.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Fundację Pokolenia w powiecie tczewskim i nowodworskim z udziałem Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja oraz Klubu Nowodworskiego.
Fabryka Ozdób Choinkowych – 7.12.2024 godz. 11:00
Zapraszamy małych i dużych, całe rodziny, na doroczną Fabrykę Ozdób Choinkowych czyli naszego Nowodworskiego FOCHa! Jak