• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Żuławska Kafejka Historyczna. O alkoholu na przestrzeni dziejów

Czy polski szlachcic był pijany, jak świnia? Jak smakowało wino i gorzałka w ubiegłych stuleciach? Czy problem alkoholowy dotyczył tylko mężczyzn? A przede wszystkim dlaczego zalecano zamiast pica wódki, picie mleka to tylko niektóry pytania i problemy jakie poruszone zostaną na najbliższej Żuławskiej Kafejce Historycznej.

Gościem Łukasza Kępskiego będzie antropolożka kultury, etnolożka, pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk dr Dorota Dias-Lewandowska.

Spotkanie zatytułowane „O alkoholu na przestrzeni dziejów” odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18:00 na kanale facebook Żuławskiego Parku Historycznego.

Kim jest nasz gość: Dr Dorota Dias-Lewandowska - etnolożka, antropolog kultury pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, członkini zespołu Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia. W 2013 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Michel de Montaigne Bordeaux III. W swoich badaniach koncentruje się przede wszystkim na historii alkoholu, dyskursie pijaństwa i trzeźwości oraz stereotypach związanych z alkoholem. Jest autorką wielu prac związanych z tymi zagadnieniami. Do najważniejszych z nich należy wydana w 2014 „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce, od połowy XVII wieku do początku XIX wieku”. Od wielu lat współpracuje również przy redakcji poszczególnych tomów „Monumenta Poloniae Culinaria”. Obecnie realizuje duży projekt badawczy pt. „Między pijaną „matką zniszczenia” a trzeźwym „aniołem domu”. Ukryte reprezentacje kobiecego picia w polskich i brytyjskich dyskursach publicznych w drugiej połowie XIX wieku.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego