• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Dżuma w Prusach Królewskich 1708-1711. Spotkanie Żuławskiej Kafejki Historycznej

W ostatnich tygodniach dzieje się u nas naprawdę dużo, a to w związku z projektem „Mennonici w Polsce. Wspólne dziedzictwo”. Nie zapomnieliśmy jednak o Żuławskiej Kafejce Historycznej. 29 listopada 2021 r. zapraszamy na Kanał FB Żuławskiego Parku Historycznego na spotkanie z historyczką dr Katarzyną Pękacką-Falkowską z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Tematem naszej rozmowy będzie „Dżuma w Prusach Królewskich 1708-1711”. Chcemy jednak do tego niezwykle ciekawego zagadnienia podejść od innej strony. Porozmawiamy o sytuacji kobiet w czasie moru, roli duchowieństwa katolickiego i protestanckiego w czasie epidemii, tego jak zabezpieczano się przed rozprzestrzenianiem zarazy oraz czy przepisy prawne wydawane władze były respektowane przez obywateli Torunia, Gdańska i Elbląga. Poruszymy również wątek mazaczy dżumowych.

Kim jest nasz gość? Dr Katarzyna Pękacka-Falkowska – jest absolwentką historii i socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam również uzyskała doktorat. Od wielu lat związana jest zawodowo z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego. Jej zainteresowania koncertują się przede wszystkim wokół szeroko rozumianej historii medycyny wczesnonowożytnej, historii społecznej Prus Królewskich oraz edytorstwie źródłowym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny. Nagrodzona w 2013 r. przez Prezesa Rady Ministrów za najlepszy doktorat. Jej najnowsza publikacja „Dżuma w Toruniu w trakcie III wojny północnej” została nagrodzona w Konkursie na  Książkę Historyczną Roku im. Karola Modzelewskiego  oraz w Konkursie Polskiego Towarzystwa Historycznego na Książkę Roku.

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego