• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości!

Jak co roku nowodworskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 10.00, która odbędzie się w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego. Następnie mieszkańcy udadzą się w biało-czerwonym przemarszu pod pomnik w hołdzie poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą ojczyznę (Skwer Chopina między ulicą E. Wejhera i W. Sikorskiego) w celu złożenia kwiatów.

My zapraszamy wszystkich do Żuławskiego Parku Historycznym gdzie odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców. Początek o godz. 11:30. Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o Polsce. Zastanowimy się co dziś oznaczają słowa: patriotyzm, naród i wolność.

Dodatkowo w sali szklanej Żuławskiego Parku Historycznego czekać będzie wystawa "Polskie Symbole Narodowe" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wystawa odpowiada na wiele ciekawych pytań m.in. co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach?

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Autorzy: dr Kamila Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak. Opracowanie graficzne: Piotr Wiejak. Korekta: Anna Świtalska-Jopek. Recenzja: dr hab. Tomasz Panfil, Krzysztof Męciński.

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego