• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Świętujmy razem! Przed nami VIII Dzień Osadnika

Oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta takich jak: przebieranie się w stroje osadnicze, rekonstrukcja przybycia osadników na Żuławy, wspólny przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym osadnikom żuławskim, będzie towarzyszyła nam wyjątkowa oprawa muzyczna. Tuż po przemarszu i pamiątkowym zdjęciu zapraszamy na występ Kapeli Osadniczej, tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych.

Pierwsze zabawy, słuchanie polskiego radia dawały osadnikom poczucie normalności, odrobinę wytchnienia od ciężkiej pracy i codziennych trosk. Polska muzyka była źródłem dumy, radości i wzruszenia. 

Zachęcamy również do przyniesienia ze sobą osadniczych przekąsek. Dań, smakołyków które pamiętacie ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały Wasze mamy lub babcie. Usiądźmy razem na bulwarze między Żuławskim Parkiem Historycznym, a Żuławskim Ośrodkiem Kultury na wzór dobrze znanych imprez "koszykowych".

Inicjatorem i głównym organizatorem święta jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski. Co roku w organizacji wspierają nas Gmina Nowy Dwór Gdański, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Żuławski Ośrodek Kultury oraz wiele innych żuławskich firm, organizacji, instytucji i osób prywatnych.

Spotkajmy się 25 września 2021 roku o godzinie 11:30 na stacji kolei wąskotorowej w Nowym Dworze Gdańskim by razem świętować Dzień Osadnika!

Program VIII Dnia Osadnika:

  • 11:30 - 12:00 - Inscenizacja przybycia na Żuławy osadników po 1945 r. w wykonaniu Samodzielna Grupa Odtworzeniowa "Pomorze" (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29)
  • 12:00 - 12:30 - Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego)
  • 12:45 - Pamiątkowe zdjęcie grupowe
  • 13:00 - Występ Kapeli Osadniczej oraz wspólne śpiewanie piosenek z czasów wojennych i powojennych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego