• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Europejska Noc Muzeów 2019 w Nowym Dworze Gdańskim. Mennonici na Żuławach

Już 18 maja zapraszamy na tegoroczną Europejską Noc Muzeów do Żuławskiego Parku Historycznego. Tym razem skupimy się wokół tematu menonitów. Kim byli? Skąd przyszli? Dlaczego trafili do Polski i na Żuławy? Jak żyli? Jak się ubierali? Co po nich pozostało w naszym regionie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można uzyskać podczas wykładów na Strychu Osobliwości w Muzeum Żuławskim, które przygotowali doktoranci: Łukasz Kępski i Radosław Kubus. Tradycyjnie jednak nie będą to tylko wykłady. Jak co roku przygotowaliśmy dla mieszkańców ciekawy i pełen atrakcji program spędzenia wspólnego wieczora i nocy.

Już o godzinie 20.00 otworzymy podwoje Żywego Muzeum! Nasze sale ożyją, zamieszkają w nich mennonici, których życie codzienne będziemy mogli podejrzeć. W tym samym czasie na zewnątrz, przy budynku Żuławskiego Parku Historycznego, odbywać się będą animacje, które również przybliżą nam zabawy sprzed wieków: tradycyjne, proste, ludyczne.  

Niebywałą atrakcją będzie ostatnie przed remontem zwiedzanie ŻOKu po zmroku. Tego dnia od godziny 20.00 będzie można odbierać w sekretariacie Żuławskiego Ośrodka Kultury wejściówki na dwa nocne spacery: o 21.00 dla dzieci i młodzieży i  o 23.00 dla dorosłych. 

Wyjątkowym  punktem programu będzie spektakl w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, zatytułowany „Timmerliden – Cieśle”.  Tematyka? Oczywiście mennonicka. Będziemy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję uczestniczyć w mennonickim procesie sądowym. 

Dopełnieniem będą przekąski inspirowane kuchnią mennonitów: zweibaki w dwóch odsłonach i tradycyjne smarowidło. 

Inicjatorem i głównym organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Nowym Dworze Gdańskim jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego – Klub Nowodworski. W organizacji wspierają nas Żuławski Ośrodek Kultury, Teatr Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, Gmina Nowy Dwór Gdański, mleczarnia Maluta,  Mentor Ubezpieczenia i Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego