• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Włącz się do dyskusji o zabytkach Żuław

Już 29 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przy Pl. Jagiellończyka 1w Elblągu odbędzie się spotkanie na temat tego, co należy zrobić, aby ratować zabytkowe domy podcieniowe na Żuławach. Organizatorzy CSE „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” zapraszają do rozmowy.
Domy podcieniowe to jeden z najważniejszych i najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych, elementów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Zachowało się ich kilkadziesiąt. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku. Najstarsze  - z początku XVII wieku. Nie wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są przebudowywane, rozbierane. W ostatnich latach niektóre domy udaje się remontować, głównie dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu wojewódzkiego.
Spotkanie, które odbędzie się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, przy Pl. Jagiellończyka 1, to jedno z działań w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, który od marca „Światowid” realizuje wraz z partnerami.
Do dyskusji o tym, co i kto dziś oraz w przyszłości powinien zrobić, by ratować żuławską drewnianą architekturę regionalną, w tym domy podcieniowe, jak również do osobistego zaangażowania się w działania na rzecz zabytków, będą zachęcać uczestników eksperci.
Będą to: historyk sztuki, specjalistka w zakresie architektury regionalnej dr Iwona Liżewska, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, pomorski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Chmielewski, historyk sztuki dr Jerzy Domino, pracownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, a także Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz regionu, właściciel domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.
Wnioski i propozycje uczestników spotkania zostaną spisane i przesłane w formie elektronicznej partnerom projektu, jego uczestnikom, samorządom lokalnym i wojewódzkim, a także - wraz ze zrealizowanymi w czasie projektu filmami i publikacją - przekazane muzeom, ośrodkom kultury, szkołom i bibliotekom z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz kraju, jak również przekazane mediom.
Początek o godz. 11. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela koordynatorka projektu Agnieszka Jarzębska - tel. 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl .
Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.  
Realizatorzy: CSE „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar”.

Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim.

Za pomoc w realizacji projektu organizatorzy szczególnie dziękują Stowarzyszeniu Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski.

Patroni medialni: Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl , portal społecznościowy ekulturalni.pl .

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego