• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

"Żydowskie Motywy" w Nowym Dworze Gdańskim

W dniach 25 – 27 stycznia 2013 r. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, Żuławski Park Historyczny oraz Klub Nowodworski pragną zaprosić wszystkich zainteresowanych na pokazy pofestiwalowe 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który odbył się w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie. Festiwal ten to jedna z najciekawszych inicjatyw promujących kulturę żydowską w naszym kraju, od 9 lat przyciąga rzesze widzów z całego świata. Prezentowane na nim filmy pochodzą z różnych zakątków globu m. in. Polski, Niemiec, Izraela, Rosji czy Kanady. Dotyczą zagadnień związanych z współczesną tożsamością i kulturą żydowską. Gro porusza jednakże kwestie II wojny światowej i Holokaustu. To opowieści o współczesnej kulturze pamięci, świadkach historii i traumie, która na zawsze odcisnęła piętno w tożsamości tego narodu. Nowodworskie pokazy pofestiwalowe odbywają się w wyjątkowym czasie, a mianowicie w dniu 68 rocznicy pierwszego Marszu śmierci z KL Stutthof (25 stycznia) oraz Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu (27 stycznia). W trakcie trzech dni pokazów zostanie zaprezentowanych 12 filmów w dwóch blokach tematycznych.
Pierwszy blok zatytułowany został HOLOKAUST – OCALENI – PAMIĘĆ rozpocznie go pokaz filmu Rachunek szczęścia, będący wspomnieniem tragicznych lat II wojny światowej byłej więźniarki KL Stutthof Stelli Czajkowskiej. Film ten prezentowany będzie dwukrotnie 25 i 27 stycznia. Drugi blok tematyczny będzie dotyczył zagadnień związanych ze współczesną tożsamością i kulturą żydowską. W trakcie pokazów będzie można obejrzeć m.in. dokument poświęcony prof. Zygmuntowi Baumanowi jednemu z najwybitniejszych humanistów XX wieku, autora książki Nowoczesność i Zagłada.
Oprócz filmów uczestnicy pokazów będą mogli wysłuchać również 4 referatów dotyczących historii i kultury Żydów polskich. Ich prelegentami będą pracownicy Muzeum Stutthof oraz nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, którzy badają i interesują się tematyką żydowską.
Pokazy odbywać będą się w Żuławskim Parku Historycznym. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Szczegółowy plan pokazów pofestiwalowych 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy >>
Więcej informacji na temat festiwalu oraz prezentowanych na nim filmów znajdą Państwo na stronie: http://www.jewishmotifs.org.pl/
Wszystkich chętnych w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego