• slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Szlakiem nekropolii Pomorza - spotkanie na cmentarzu 11 wsi w Żelichowie Cyganku

Odwiedzimy cmentarze ważne dla historii wielokulturowego i wieloreligijnego Pomorza oraz konkretne miejsce sakralne. Zamierzamy przy wsparciu miejscowych badaczy-regionalistów ukazać przestrzeń sepulkralną tych regionów, która charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną formą kultury funeralnej. Będą na trasie cmentarze polskie i niemieckie, katolickie, ewangelickie, mennonickie i żydowskie oraz miejsca martyrologii. Nawiedzimy cmentarze zapomniane i porzucone, które dzięki działaniom ludzi dobrej woli zostają przywrócone do świadomości współczesnych i miejscowej przestrzeni kulturowej. I tak poznamy historię małej ojczyzny żuławskiej, zwiedzając lapidarium w Cyganku-Żelichowie, czy „odzyskany” cmentarz ewangelicko – mennonicki w Mirowie, a także lapidarium cmentarza ewangelickiego w Rodowie, powstałe dzięki programowi działań artystycznych. Przewodnikami wędrówki szlakiem pomorskiej tanatoturystyki będą pomorzoznawcy, regionaliści, muzealnicy, lokalni badacze, m.in.: Michał Kargul, Ryszard Szwoch, Elżbieta Wiśniewska, ks. Stanisław Borzyszkowski, Marek Kordowski, Antoni Barganowski, Marek Opitz, Wiesława Rynkiewicz – Domino, Jerzy Domino, Karolina Manikowska, Tomasz Wąsik, Mariusz Białecki i Andrzej Lubiński.
Pomorskie wędrówki cmentarne to część projektu „Nekropolie Pomorza”, współrealizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i wiele instytucji naukowo-badawczych, a rozpisanego na lata 2010–2012.
Organizator – NCK – zapewnia program merytoryczny wyjazdu, wydawnictwo – przewodnik, przejazd autokarem na trasie wędrówki. Uczestnik zobowiązuje się do opłaty akredytacyjnej na konto NCK w wysokości 70 zł, która pokrywa koszty obiado-kolacji, śniadania i noclegu
(w Ośrodku Agroturystycznym  „Nad Jeziorem Różane”, Rozajny Małe, 82-520 Gardeja, www.nad-jeziorem-rozane.com), gdzie w plenerowej atmosferze świętojańskiego wieczoru spotkamy się przy wspólnej kolacji.
Prosimy o wpłatę akredytacji w terminie do 10 czerwca br. i podanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres, NIP/Pesel oraz imię i nazwisko uczestnika). Organizator -  Nadbałtyckie Centrum Kultury nie zwraca kosztów akredytacji w wypadku rezygnacji.
Zapraszamy do wypełnienia załączonej karty uczestnictwa.
Informacje szczegółowe – Bronisława Dejna, kuratorka projektu,
email: bronislawa.dejna@gazeta.pl, tel. 666 113 820

Z wyrazami szacunku

Lawrence Okey Ugwu
 

Aktualności

Pomorska Karta Turysty

 

 

zobacz 

 

Polub nas na Facebooku

i otrzymuj powiadomienia
o aktualnych wydarzeniach

 zobacz

 

Gra Muzealna

zwiedzaj aktywnie Muzeum Żuławskie

 zobacz

 

 

Sklepik regionalny

Pamiątki i wydawnictwa 

 zobacz

 

Galeria

zobacz

Newsletter

Mapka

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego